KAHHVE.COM KÜLTÜR

SİFON (SYPHON) İLE KAHVE DEMLEME

Tarih: 21 Ağustos 2016 Yazar: Onur Oral

Avrupada keşfedilip, Amerika’ ya oradan da Japonya’ ya kadar uzanan bir kahve demleme ekipmanı olan Sifon ile demlediğiniz kahve kadar, kahvenin demlenmesini izlemek de ayrı bir keyif. Onu; Sifon, Vakum Pot ya da Fransız Balonu olarak adlandıranlar var. Biz yazımızda Sifon olarak bahsedeceğiz ve sizlere Sifon ile kahve nasıl demlenir? i özetleyeceğiz.

Tüm filtre kahve demleme yöntemleri özünde öğütülmüş kahve çekirdeğinin bir süre sıcak suda kalması ve ardından bir filtre yardımı ile kahvenin sudan arındırılıp bardağınıza gelmesi esasına dayanır. Sifon tüm bu işlemi mükemmel bir denge ve görsel şölen ile yapan tek kahve demleme ekipmanıdır. Ayrıca Sifon ile kahve demlerken kendinizi bilimsel bir çalışma yapıyor gibi hissedersiniz ve bu egonuzu biraz şişmesine yardımcı olur.

Sifon biraz pahalı, kırılgan ve nazlı bir kahve demleme ekipmanıdır diyebiliriz. Ama onunla hem kahve demlerken hem de demlediğiniz muhteşem kahveyi içerken bunların hepsini unutacağınıza eminiz.

Birçok farklı kombinasyonu bulunan sifonlardan Japon olanını sizlere anlatacağız.

Sifon ile kahvenizi demlerken, öğütülmüş taze kahve, sıcak su, ısıtıcı (genellikle sifonunuz ile birlikte gelir) ve metal filtre üzerine sarılı bez filtreden (kutu içinden çıkar / yerine kağıt filtrede kullanılabilir) oluşan filtre sistemi gerekmektedir.

89ec668bf6ba1e58ba3dbbb3da6b23b0_l

Sifon ile Kahve Nasıl Demlenir?

Taze Kahve, Sifon, filtre, ocak, su ve tartımızı hazırlayalım.

Sıcak bir su ile ön ısıtma yapıp iyice kuruladığımız sifonun alt kısmını yerine yerleştirelim ve içini sıcak su ile dolduralım. 3 Cup (1 cup yaklaşık 125 ml) çizgisine kadar kaynar su ile dolduralım. Üst karafa da filtreyi takıp yerine oturtalım.

Her cup için 7 gram olmak üzere 3 cup için toplam 21 gram kahvemizi French Pressde kullanır gibi büyük (coarse) şekilde öğütelim ve üst karafa koyalım.

Isıtıcımızı açıp alt karafın kısmına yerleştirelim ve suyun kaynayıp basınç oluşturmasını bekleyelim.

Basıncın etkisi ile üst karafa dolan suyumuzu ve kahvemizi yavaşça karıştıralım ve 45 sn 60 sn arası demlenmesini bekleyelim.

Ardından ısıtıcıyı alt kısımdan çekelim ve büyünün başlamasını izleyelim alt kısımdaki soğuyan hava vakum etkisi göstererek yukardaki karaftan kahvenizi çeker ve alt kısıma doldurur.

Sifon yöntemi ile hem metal hem bez filtresi ve yüksek vakumu sayesinde yüksek gövdeli, parlak ve temiz bir kupa kahve elde etmiş olursunuz.

Demlemeniz bittikten sonra bez filtrenizi temizleyip kurulayıp su içinde buzdolabında muhafaza etmenizi öneririz. Bu sayede filtrenizi uzun süreler kullanabilirsiniz.

En yaygın olarak bulunan ve kullanılanı Hario marka 3Cup ve 5Cup modellerdir.

c69e1c9bfc2f3d1fb31bb0f9aed45ec8

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.