KAHHVE.COM KÜLTÜR

KAFE AÇMAK İÇİN GEREKLİ EKİPMANLAR

Tarih: 21 March 2018 Yazar: enderakgul

Bir Kafe açmak için gerekli ekipmanlar nelerdir? Eğer konsept ve menünüze karar verdiyseniz kafe açmak için en büyük adımlardan birini atmışsınızdır demektir. Temelde ilk aklımıza gelen üç farklı kafe konsepti var diyebiliriz. Birincisi daha çok pasta/kurabiye/ tatlı üzerine yoğunlaşan ama yanında sıcak içecek de ikram etmek isteyen pastane tarzı kafeler, ikincisi Espresso bazlı içeceklerin ön planda olduğu atıştırmalık yiyecek, pasta ve kurabiye olan Starbucks benzeri kafeler, üçüncüsü ise üçüncü nesil ekipmanların kahve demlemek için kullanıldığı çok da büyük olmayan kafe shoplardır.

Şimdi pastane tarzı bir kafe açmaya karar verdiğinizde hangi kahve demleme ekipmanlarına odaklanmanız gerektiğini biraz anlatalım.

-Espresso Makinası; Eğer günde yüzden fazla espresso, latte ve cappuccino satma niyetinde değilseniz, pastalarınız sizin için daha öncelikliyse; pahalı, kullanması zor ve düzenli bakım yapmanız gereken aşağıdaki resimdeki gibi bir espresso makinesi yerine tam otomatik bir kahve makinası almak sizin için daha makul olabilir. Kahve dünyasında çok meşhur olan Jura marka bir tam otomatik makine ike tek tuşla espresso, latte, cappuccino ve americano yapabilirsiniz. Üstelik kaliteli bir kahve çekirdeği kullandığınız sürece gerçek kahve gurmeleri hariç kimse otomatik bir makineden kahve içtiğini fark etmeyecektir bile.

-Filtre Kahve Makinesi; ben sadece pastalarıma odaklanmak istiyorum ama taze kahve isteyen müşterilerimi de kırmak istemiyorum diyorsanız Filtre Kahve Makinesi sizin için çok iyi bir çözüm olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şeyler; filtre kahve makinesinin kaç kişilik bir tarafının olduğu, termoslu bir karafının olup olmadığı ve kolay temizlenebilir olup olmadığıdır. Eğer düşük bir bütçeniz varsa Delonghi marka bir filtre kahve makinesi edinebilirsiniz. Eğer bütçenizi biraz arttırabilirseniz Bonavita marka bir 3. nesil filtre kahve demleyicisi alarak kahveden keyif alan müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

-3. Nesil Demleme Ekipmanı; French Press ve Hario V60 dripperlar hem pratik olmaları hem de hızlıca hazırlanabiliyor olmaları sayesinde Pastane Kafeterya açmak isteyenler kurtarıcı durumundadır. Eğer 5-10 masa arası bir işletmeniz olacaksa iki Hario Dripper seti, iki adet de 8 Cup French Press size yeterli olacaktır.  Ya da ironik tasarımlı Bialetti Moka Potlar ile hem müşterilerinizin estetik duygularına hem de damak zevklerine hitap edebilirsiniz. Yine 5-10 masa arası bir mekanınız olacağını düşünürsek 3 adet Bialetti 6 Cup Moka Pot yeterli olacaktır.

Eğer yazımızın başında bahsettiğimiz espresso bazlı kahvelerin ön planda olduğu bir kafe açmak istiyorsanız almanız gereken kahve ekipmanları aşağıdaki gibi sıralanacaktır.

-Espresso Makinesi; kafenizin odağı espreeso bazlı içecekler(latte, cappuccino, americano,moka vb.) olacağı için en çok dikkat etmeniz gereken, almadan önce kılı kırk yarmanız gereken konu esperesso makinesi seçimi olacaktır. Öncelikle bütçenizi belirledikten sonra Astoria veya Cimbali gibi konusunda uzman firmalardan hem teknik bilgi hem de kullanım eğitimi almanız gerekir.

-Filtre Kahve Makinesi; bu tarz bir kafede espresso bazlı kahve yerine taze filtre kahve talep eden müşterileriniz olacaktır. Bu noktada yine karar büyüklüğü, sıcak tutma, temizlik ve filtresi kolay bulunabilir bir makine almaya özen göstermelisiniz. Bonavita Termal Karaflı Filtre Kahve Demleyicisi ya da Bunn marka çift katlı modeller açacağınız mekanın masa / müşteri sayısına göre size yeterli olacaktır.

-3.Nesil Demleme Ekipmanı; özellikle kafenize gelecek kalabalık gruplarda 3. Nesil kahvecilik ile ilgil bilgisi olan bu tarz kahve demleme metodlarını bilen ve seven müşterileriniz de olacaktır. Onları da memnun edebilmek için kafenizde Hario V60 ve Chemex bulundurmanız doğru olacaktır. İki üründen de 2′ şer adet almanız yine 5-10 arası masası olan bir kafe için uygun olacaktır.

Eğer 3. Nesil bir Kahve açacaksanız da espresso makinasına ek olarak ziyaretçi sayınıza göre aşağıdaki adetlerde ekipmanları temin etmeniz uygun olacaktır.

Adet
0-5 Masa 5-10 Masa 10 ve Üzeri Masa
Ürün
Hario V60 Dripper 2 3 4
Hario Coffee Server 2 3
Syphon Technica 5 Cup 1 1 2
Chemex 3 Cup 1 2 4
Chemex 6 Cup 1 2 4
Bodum French Press 4 Cup 2 4 5
Bodum French Press 8 Cup 2 4 5
Kruve Sifter Six Silver 1 1 1
Bonavita Hassas Kahve Tartısı 1 1 2
Bonavita Termal Karaflı Filtre Kahve Demleyici 8 Cup 1 1 1
Bonavita Isı Ayarlı Kettle 1 1 2
Aeropress 1 2 2
Tiamo Cold Drip 600 ml 1 1 1
Tiamo Cold Drip 1200 ml Ahşap 1 1 1
Doppio Tamper 1 1 2
Motta Süt Potu 500 ml. Beyaz 1 1 1
Ascaso Ölçülü Espresso Bardağı 1 1 1
Mazzer Mini Electronica Espresso Değirmeni 1 1 1

 

Tüm ekipman ve makinalarla ilgili detaylı bilgi almak için bize yazabilir veya arayabilirsiniz.

ofis@kahhve.com

0533 392 5679

 

 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.