KAHHVE.COM KÜLTÜR

TAZE ÇEKİRDEK KAHVE ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER!

Tarih: 14 February 2017 Yazar: enderakgul

Gittiğiniz bir 3. Nesil Kafede içtiğiniz kahveyi çok beğendiniz ve eve de biraz çekirdek ya da öğütülmüş olarak alıp demlemek istediniz. Ya da arakdaşınızda, kafede veya ofiste beğendiğiniz kahve çekirdeğinden internet üzerinden sipariş vermek istiyorsunuz. Kahhve.com ekibi olarak Taze Çekirdek Kahve alırken dikkat etmeniz ve sormanız gerekenleri sizler için aşağıdaki gibi derledik.

coffee-bean-color-spectrum

 

  • Satın alacağınız kahvenizin kavrulma tarihini yetkiliye sorun. Eski bir kahve ise özellikle az kavrulmuş 3. nesil kahveler için tad ve aroma kaybı yaşıyor olacaksınız.
  • Kahvenizin az mı? çok  mu? kavrulduğunu baristaya sorun. Kavrulma derecesini alacağınız kahvenin renginden de anlayabilirsiniz. Az kavrulmuş kahve çekirdekleri açık renkli, çok kavrulmuş kahve çekirdekleri koyu renkli ve yağlı bir görünüme sahiptir. Az kavrulmuş kahvelerden çok daha fazla aroma alabilirsiniz, aynı zamanda kafein oranı daha yüksektir. Koyu kavrulmuş kahveler ise yağlı ve daha yoğundur. (Starbucks Cafe Nero gibi zincir kahve mağazalarında koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri kullanılır)
  • Aldığınız taze çekirdeğin kullanacağınız demleme ekipmanına(French Press, Hario V60, Chemex, Moka Pot, Aeropress, Filtre Kahve Makinası ya da Espresso Makinası) uygunluğunu sorun.
  • Kahvenizi çekirdek olarak almanız önemli ama eğer taze kahve çekirdeğinizi öğüttürecekseniz de öğütme boyutunun doğru olduğundan emin olun. ( Espresso makinası için çok ince, Moka Pot için ince, Hario V60 ve Filtre Kahve Makinası için orta, Chemex ve Aeropress için orta-kalın,  French Press için kalın olarak öğütülmesini isteyin. )
  • Çekirdeklerinizi kuru ve serin bir yerde saklamanız gerekiyor. Bu noktada alacağınız paketin iç kısmının aluminyum lamine olması ve dışarı doğru CO2 akışının sağlanması için paket üzerinde bir valf olması önemli.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.