Kahve Keyfin
bir tık uzağında
HEMEN KEŞFET
KAHHVE.COM KÜLTÜR

HANGİ V60 DRİPPER’I ALMALIYIM?

Tarih: 19 Ağustos 2021 Yazar: Onur Oral

1920’li yıllarda ısıya dayanıklı cam üreten bir markanın kahve demlemek için tasarladığı konik ekipmanla doğup hızla büyüyen V60 dripper, bugün pek çok kahve sever gibi işletmelerin de sıkça tercih ettiği ürünlerden biri… Orijinal tasarımı seramik olmasına rağmen pratikliği ve işlevselliği ile kısa sürede gelişip farklı malzemeler kullanılarak da üretilmeye başlanan V60 modelleri, tercih edilebilecek birçok alternatif sundu. Peki hangi dripper, neye göre satın alınmalı? Sizin için bu yazımızda V60 modellerini inceledik ve bu soruya yanıt aramanıza yardımcı olmaya çalıştık. 

Seramik V60

İlk kez seramik malzeme kullanılarak üretilen V60’ın, tasarlandığı günden bu yana hem en çok kullanılan hem de en çok tercih edilen; seramik modelidir. Oldukça ağır olmasına rağmen kahveyi uzun süre sıcak tutabilme özelliği, uzun ömürlü bir kullanım sunması ve çevreye duyarlı yapısıyla; diğerleri arasından sıyrılıp favori haline gelir. Malzemesinin kalitesinin yanı sıra renk ve desen çeşitliliği arttıkça fiyatı da artan seramik dripper’ın en büyük dezavantajı yüksek fiyatıdır. 

Cam V60

Şeffaflığı sayesinde kahve demlemeyi daha iyi kontrol edebilme fırsatı sunan cam V60, kolay temizlenebilme özelliğiyle pratik bir kullanım sağlayan ve bu nedenle en çok tercih edilen dripper’ların başında gelir. Renk uygulama konusunda oldukça özgür bir ortam yaratan bu ürünler, mutfakta rengarenk bir görüntü yaratmanın en işlevsel yollarından biridir. Olumsuz olarak yorumlayabileceğimiz tek yönü ise kırılma ihtimali nedeniyle diğerlerine kıyasla biraz daha dayanıksız olmasıdır. 

Bakır V60

Mutfağında dripper’ıyla şık, ikonik ve profesyonel bir hava yaratmak için mükemmel bir seçim olan bakır V60, özellikle en büyük rakipleri olan cam ve seramik dripper’lara kıyasla daha dayanıklı olma özelliği ile öne çıkar. Kendine has rengiyle olduğu gibi kahveyi sıcak tutma işleviyle de tercih sebebi olabilecek bakır V60 çeşitleri, dezavantaj olarak fiyatının yüksekliğini sayabileceğimiz ancak dayanıklılığı sebebiyle fiyat – performans ürünleri de diyebileceğimiz ekipmanlardır. 

Plastik V60

Plastik V60’ların diğerlerinden en önemli farkı, ekonomik olmasıdır. Maliyeti çok yüksek olmayan plastik malzeme, dolayısıyla daha hesaplı bir V60 elde etmeyi sağlar. Aynı zamanda diğerlerine kıyasla kolay işlenip şekil verilebilen bu ürünler, zengin renk ve desen seçeneklerine sahiptir. Kahve demleme sürecini “şeffaf” bir şekilde takip etmeye imkân veren plastik V60 için kamplarda, outdoor etkinliklerde ve yazlık mekanlarda kullanmak adına ideal bir tercih olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]