KAHHVE.COM KÜLTÜR

HANGİ MOKA POT BANA UYGUN?

Tarih: 7 June 2016 Yazar: enderakgul

Hangi Moka Pot bana uygun? Öncelikle falcı gibi alakasız sorular sorup sonunda ‘senin moka pot’un bu’ gibisinden bir şeye cevap bekliyorsan maalesef bu yazı sana derman olmayacak. Bu yazıda Moka Pot’ların özelliklerini ve bunların ne işe yaradıklarını açıklayacağız. Hangi moka pot’un sana uygun olduğuna yine sen karar vereceksin.

Moka pot’lar iki konuda birbirinden farklılık gösteriyor; boyut ve model (bu arada bu yazı boyunca moka pot diye hitap ettiklerimizin ettiğimiz ürünlerin hepsi Bialetti marka moka pot’lardır). İlk olarak model konusundan bahsedip ona karar verdikten sonra boyut konusu anlatacağız.Moka Pot Modelleri

Musa, Mukka ve Brikka haricindeki (bunları da birazdan açıklayacağız) bütün moka pot’ların tek farkı renk ve görsel tasarımları. Klasik görünümlü gri Express serisi, renkli renkli Fiametta’lar, renkli Express serisi, Dama serisi Alpini… hepsi alüminyum ve aynı çalışma prensibine sahiptir. Alpini İtalya özel askeri birliğinin şapkalarını modelleyen bir kapağa, Fiametta’lar cıvıl cıvıl renklere, Dama serisi de yuvarlak hatlara sahip ve özel bir kulpa sahiptir. Express serisi moka pot tarihinin ilk gününden itibaren bulunan klasik tasarım.

Başta ayırdığımız modellerden; Musa indüksiyon’lu ocaklarda çalışabilmesi için çelikten yapılmıştır (indüksiyon’lu ocaklar manyetik alan ile çalıştığından ve aliminyum manyetik bir malzeme olmadığından çelik kullanılması gerekiyor. Yani Musa modeli ateşli ocaklarda da çalışır ama aluminyum modeller indüksiyon ocaklarda çalışmaz). Brikka modeli yüksek basınç elde edilmesini sağlayan mekanizması sayesinde çok daha kremalı ve köpüklü kahve elde etmenizi sağlar. Mukka ise Cappucino yapabilmenize imkan sağlıyor. Mukka’nın nasıl çalıştığina dair apayrı bir yazı yazmak gerekiyor.

Hangi model Moka Pot’ un size uygun olduğuna karar verdi iseniz şimdi de hangi boyuta ihtiyacınız olduğuna karar verelim.

Moka pot isimlendirmesinde Cup olarak geçen ölçü kupa’yı ifade etmiyor. Yüksek basınç ve sıcaklıkla çok daha yoğun bir kahve elde edildiğinden çok fazla tüketilemiyor. Bir hamlede içebileceğiniz shot benzeri bir ölçüyü ifade ediyor. Türk kahvesi fincan’ından biraz daha küçük olan bir bardak. Bilimsel olarak konuşmak gerekirse 1Cup yaklaşık olarak 60ml oluyor (60 ml de bir su bardağının üçte biri gibi düşünebilirsiniz.). 60 – 120 – 180 olarak ilerlemiyor ama yaklaşık olarak öyle. En sonda tam bir tabloyu bulabilirsiniz.

Fiziksel olarak boyutun ne olduğunu özetlemeye çalıştık ama daha detaylı anlatabilmek için biraz daha detay verelim. Muhtemelen hala hangi Moka Pot’un sana daha uygun olacağı konusunda kararsızsın. Bu konuda yardımcı olmak için de kendi kullanımımı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kendim ne kadar kahve tükettiğimden bahsedeyim (Gün boyu tüketiminden değil bir seferde ne kadar tükettiğimden bahsedeceğim). Ben Starbucks’ tan tall (küçük boy) kahve alınca az geliyor, venti (büyük boy) alınca ise bitiremiyorum. Grande (orta boy) benim için gayet ideal oluyor. Kendinizi bu bilgiyi kullanarak bana referanslayabilirsiniz. Şimdi de kendi moka pot tüketimimden bahsedeyeyim.

Benim ideal tüketimim 1.5 Cup 🙂 3Cup moka pot kullanıp 2 kişi kullanınca tam benlik diyorum. O yüzden tek başıma kullandığımda 2Cup moka pot kullanıyorum. 2 kişi olunca 3Cup. 3 kişi için 6Cup kullanıyoruz. Bazen sabah acil çıkmam gerekiyor veya koşu öncesi metabolizmayı hızlandırmak için kahve içiyorum. O zaman da 1Cup moka pot hazırlayıp bir hamlede içiyorum. Onun için de 1Cup modeli gayet ideal oluyor. Tabi KahhveCom’da çalışınca ihtiyaca göre istediğin modeli kullanabilme imkanın oluyor 🙂

Son olarak karar vermede etkili olacağını düşündüm bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. ‘Büyük boyut moka pot alsam, mesela 6Cup, yeri geldiğinde arkadaşlarla toplanıp içeriz öteki zamanlarda da 1 kişilik hazırlarım’ düşüncesi malesef doğru değil, Chemex, Hario gibi diğer kahve demleme ekipmanlarında geçerli bir uygulama olsa da Moka Pot’ta kahve koyduğumuz orta hazneyi her zaman tamamen doldurmak gerekiyor. Yoksa yeterli basınç elde edilemiyor ve su kolayca kahvenin içinden geçip, kahvenin özünü çekmeden üst hazneye çıkıyor. Özet olarak moka pot’u her defasında ağzına kadar dolu kullanmak gerekiyor. Ama bunun ile ilgili de bazı çözümler var. Onun hakkında da en kısa zamanda bir yazı yazacağız.

Umarız Moka Pot tercihi ile ilgili aklınızdaki bütün soruları cevaplayabilmişizdir. Eğer başka sormak istediğiniz soru varsa info@kahhve.com adresine yazabilirsiniz. Hem size cevabınızı da yazıya ekleriz, böylece daha zengin bir yazı olur.

Moka Pot Boyutları

Moka Pot Boyutlari

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.