KAHHVE.COM KÜLTÜR

CHEMEX VE HARİO V60 FARKI NEDİR?

Tarih: 12 Şubat 2017 Yazar: enderakgul

Chemex ve Hario V60 farkı nedir? Chemex ve Hario V60 bildiğiniz üzere Pour Over kahve demleme yöntemleridir. Dıştan bakınca çok benzer görünse de arada önemli farklar vardır. Yazımızda bu farklardan bahsedeceğiz.

imgres

Chemex 1940 larda Amerikada laboratuvar cihazı olarak keşif edilmiş sonra kahve filtreleme aleti olarak kullanılmaya başlamıştır. Temel işlevi üzerine konan Chemex özel filtresinden sıcak su ile kahveyi filtrelemektir.

hario

Hario firması da Chemex gibi 1900 lerin başından itibaren laboratuvar cihazları üreten bir şirkettir. 1960 yılına gelindiğinde ilk ev tipi cihazı olan Syphon Kahve Cihazını tanıtmıştır. 10 yıl önce ise ikonik Hario V60 kahve demleme aparatını üretmiş ve kısa zamanda çok popüler olmuştur. Hario V60 da Chemexx gibi kendi özel filtresi ile çalışmaktadır ve basitçe anlatmak gerekirse sıcak su ile kahveyi filtreler .

Modeller;

Chemex‘ in 3, 6 ve 8 kişilik modelleri vardır. Hario V60’ in ise sadece 1 ve 2 kişilik modelleri mevcuttur.  Yani kalabalık gruplar için Chemex, 1 2 kişi için Hario V60 daha uygundur diyebiliriz.

Kullanılacak Kahve Miktarı ve Öğütme

Chemex için 100 ml su 7 gram iri taneli kahve çekirdeği, Hario V60′ a ise 100 ml su 6 gram kahve ve orta boy öğütülmüş kahve çekirdeği kullanıyoruz.

Demleme Hızı,

Chemex’ te demleme Hario V60 dan daha uzun sürer çünkü hem Chemex filtresi Hario V60′ dan daha yavaş bir filtreleme yapar hem de Chemex te su sadece filtrenin en ucundaki noktadan aşağıya süzülür. Bu da Chemexte daha yumuşak bir kahve demlemenizi sağlar. Hario V60 da ise sıcak su kahveden Hario V60′ ın her bölgesinden süzülür aşağıda gördüğünüz tırtıklı yapı filtrenin Hario V60′ ın duvarlarına yapışmasını engeller. Eğer hızlıca kahve hazırlamak istiyorsanız Hario V60 daha uygundur.

hario_v60_02cr-2

Kahve Sıcaklığı,

Hario V60 da kahveniz daha hızlı demleneceği için Chemex‘ e göre biraz daha sıcak olur.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.