KAHHVE.COM KÜLTÜR

ESPRESSO MAKİNESİ TEMİZLİĞİ

Tarih: 29 May 2018 Yazar: enderakgul

Espresso makinesi temizliği lezzetli bir kahve elde etmek için periyodik olarak yapılmalıdır. Espresso makinenizi kullandıkça suda bulunan partiküller ve kahve tozları makine aksamınızda yer eder ve içtiğiniz kahvenin tadını doğrudan etki eder. Bununla birlikte eğer espresso makineniz ile süt bazlı içecekler de yapıyorsanız, süt ısıtıp/köpürttüğünüz sistem de ne kadar temizlerseniz temizleyin kalıntı bırakmaya ve bakteri üretmeye meyillidir. Kahve öğütücünüz de aynı espresso makinesi gibi temizlenmeye ihtiyaç duyar. Makine dişlileri arası kahve kalıntıları öğütüm yaparken homojen kahve taneleri elde etmenizi zorlaştıracaktır. Aşağıda hangi temizliği nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Espresso Makinesi Temizliği

 

  •  1)Portafiltrenizi kör tapa ile kapatın içine aşağıdaki gibi bir yemek kaşığı 3-4 gram PulyCaff Powder (Gıda ile temasa uygun, insan sağlığına etkisi olmayan kimyasal deterjan) koyun.  Portafiltrenizi espresso yapar gibi yerine yerleştirin ve makineyi 10 saniye boyunca çalıştırın. Ardından 10 saniye bekleyin ve bu işlemi 5 kez tekrarlayın.

2) Portafiltrenizi yerinden sökün ve espresso makinenizi yeniden çalıştırın, makineden gelen sıcak su ile      portafiltrenizi temizleyin.

3) Portafiltrenizi bu kez kör tapa olmadan yerine takın ve sıcak su ile makinenizi 10 saniye çalıştırıp 10 saniye bekleyin. Bu işlemi 2 kez tekrarlayın.

4) Bundan sonra ise demlediğiniz espressoyu dökün.

  • 1) Full otomatik makinelerde süt buhar çubuğu ve sistemi temizliği için  25 ml. (bir kapak) Puly Milk‘ i 500 ml. soğuk suya ekleyin ve makinenize süt alır gibi bu solüsyonu verin. 3 4 kez bu solüsyon ile makinenizi çalıştırın. Ardından 1 litre soğuk su ile makinenizi 3 4 kez çalıştırarak durulama yapın.
  • 2) Cafelerde kullanılan ticari espresso makinelerinin süt buhar çubuğu temizliği için 25 ml. (bir kapak) Puly Milk‘ i 500 ml. soğuk suya ekleyin, buhar çubuğunu içine yerleştirin ve 7 kez çalıştırın. Ardından 1 litre temiz su ile aynı işlemi yaparak buhar çubuğunu duralayabilirisiniz.

Öğütücü Temizliği

  • Öğütücünüzden tüm kahve çekirdeklerini temizleyin. 1 paket Puly Grind‘ i makinenizin kahve döktüğünüz bölümüne boşaltın. Üstünü çekirdek kahve ile doldurun ve 2 kez öğütüm yapın.

 

Unutmayın kısa periyotlar ile yapacağınız bu basit temizlikler hem makinenizin ömrünü uzatacak hem de daha lezzetli kahveler demlemenizi sağlayacaktır.

 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.