KAHHVE.COM KÜLTÜR

STARESSO

Tarih: 3 Nisan 2018 Yazar: enderakgul

Staresso, 2011 yılında kahvesever beş mühendis/endüstriyel tasarımcının bir araya gelerek ortaya çıkardığı bir taşınabilir kahve/Espresso demleme makinesi. Bu beş girişimci Staresso’yu tasarlarken basit, eğlenceli, taşınabilir ve şık bir Espresso makinesi yapma amacı ile işe koyuluyorlar. 2014 yılında yatırım alıp ilk üretimini gerçekleştiren firma 2016 yılında da bütün endüstriyel tasarımcıların hayallerini süsleyen Red Dot Dizayn ödülünü kazanıyorlar.

Geleneksel taşınabilir kahve makinelerine French Press ve Moka Pot‘u örnek verebiliriz. American Press ve Aeropress ise daha modern demleme ekipmanlarıdır. Her ne kadar Moka Pot, Aeropress ve American Press bir miktar basınç oluşturup kahvenizi demlese de hiç biri geleneksel bir Espresso makinesi gibi 9 bar basınç ve krema oluşturamaz. Staresso ise hem 15 bar basınç hem de buna bağlı olarak Espresso makinesi gibi krema oluşturur. Staresso, Espresso kahvesini ofisinde, yolculukta, doğada ve gittiği her yerde içmek isteyenler için idealdir.

Staresso Kimler İçin İdeal?

Staresso, ABS plastik ve paslanmaz çelik malzemeden üretiliyor. Kutu içeriğinde Staresso, iki adet Espresso bardağı, ölçü kabı, kullanım kılavuzu ve temizleme fırçası bulunuyor. 130 gramlık bardakla beraber Staresso’nun ağırlığı 460 gram, ölçüleri ise 21 cm x 7 cm x 7 cm. Staresso’nun portafiltresi yaklaşık 10 gram kahve alırken, su haznesi ise azami 80 mL su alabiliyor.

Kullanım & Demleme

Birden fazla parçası olması sebebi ile ilk bakışta biraz komplike gözükse de aslında Staresso ile Espresso kahve yapmak oldukça basit. Ayrıca Staresso ile süt köpürtme de yapabildiğimiz için kolaylıkla Latte ve Cappuccino da içebilirsiniz.

Adım adım anlatmak gerekirse;

  • Kahve haznesine Espresso ayarında ince öğütülmüş kahve koyuyoruz.
  • Kahvemizi ölçü kabının arkası ile sıkıştırıyoruz.
  • Üst hazneye sıcak su koyuyoruz.
  • Pistonu on kere bastırdıktan sonra yavaş yavaş Espresso’muz bardağımıza dökülmeye başlayacak.

Eğer Cappuccino içmek istiyorsak;

  • Öğütülmüş kahve konulan metal hazneyi çıkarıp yerine süt köpürtmek için plastik hazneyi takıyoruz.
  • Bu sefer pistonu 4-5 kez bastırdıktan sonra sütümüz hızlıca köpürüyor. Köpük ve süt karışımını istediğimiz oranda ayarlayıp Latte veya Cappuccino’muzu hazırlayabiliriz.

Temizlik

Eğer süt köpürtme işlemi yapmayacaksak Staresso’yu temizlemek oldukça basit. Bütün ana parçalar kolayca takılıp çıkarılabildiği için elde kolayca temizlenebiliyor. Sadece içinde öğütülmüş kahve bulunan filtreyi dökerek temizliğin büyük kısmını tamamlamış oluyoruz. Eğer süt köpürtme işlemi yapacaksak kalıntı sütlerin bozulma ihtimalini de göz önünde bulundurarak biraz daha detaylı temizlik yapmamız gerekiyor.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.