KAHHVE.COM KÜLTÜR

STARESSO

Tarih: 3 April 2018 Yazar: enderakgul

 

Staresso, 2011 yılında kahvesever beş mühendis/endüstriyel tasarımcının bir araya gelerek ortaya çıkardığı bir taşınabilir kahve/espresso demleme makinesidir. Bu beş girişimci Staresso’ yu tasarlarken basit, eğlenceli, taşınabilir ve şık bir espresso makinesi yapma amacı ile işe koyuluyorlar. 2014 yılında yatırım alıp ilk üretimini gerçekleştiren firma 2016 yılında da bütün endüstriyel dizayncıların hayallerini süsleyen Red Dot Dizayn ödülünü kazanıyorlar.

Staresso Kimler için İdealdir?

Geleneksel taşınabilir kahve makinelerine French Press ve Moka Pot‘ u örnek verebiliriz. Daha modern demleme ekipmanlarını  ise American Press ve Aeropress olarak sıralayabiliriz. Her ne kadar Moka Pot, Aeropress ve American Press bir miktar basınç oluşturup kahvenizi demlese de hiç biri geleneksel bir espresso makinesi gibi 9 bar basınç ve krema oluşturamaz. Staresso ise hem 15 bar basınç hem de buna bağlı olarak espresso makinesi gibi krema oluşturur. Staresso, espresso kahvesini ofisinde, yolculukta, doğada ve gittiği her yerde içmek isteyenler için idealdir.

Teknik Özellikler

Staresso, ABS plastik ve paslanmaz çelik malzemeden üretilmiştir. Kutu içeriğinde Staresso, iki adet espresso bardağı, ölçü kabı, kullanıcı kılavuzu ve temizleme fırçası vardır. 130 gramlık bardakla beraber Staresso’ nün ağırlığı 460 gramdır. Ölçüleri ise 21 cm X 7 cm X 7cm dir. Staresso’ nun portafiltresi yaklaşık 10 gram kahve alırken, su haznesi ise azami 80 ml. su alabilmektedir.

 

Kullanım & Demleme

Birden fazla parçası olması sebebi ile ilk bakışta biraz komplike gözükse de aslında Staresso ile espresso kahve yapmak oldukça basit. Ayırca Staresso ile süt köpürtme de yapabildiğimiz için Latte ve Cappuccino da içebilirsiniz. Adım adım anlatmak gerekirse;

  1. Kahve haznesine espresso ayarınca ince öğütülmüş kahve koyuyoruz.
  2. Kahvemizi ölçü kabının arkası ile sıkıştırıyoruz.
  3. Üst hazneye sıcak su koyuyoruz.
  4. Pistonu on kere bastırdıktan sonra yavaş yavaş espressonun bardağınıza dökülemeyen başlayacak.

Eğer cappuccino içmek istiyorsanız;

  1.  Öğütülmüş kahve olan metal hazneyi çıkarıp yerine süt köpürtmek için plastik hazneyi takıyoruz.
  2. Bu sefer pistonu 4 5 kez bastırdıktan sonra sütümüz hızlıca köpürüyor. Köpük ve süt karışımını istediğiniz oranda ayarlayıp Latte veya Cappuccino’ nuzu hazırlayabilirsiniz.

Temizlik

Eğer süt köpürtme işlemi yapmayacaksanız temizlemek oldukça basittir. Bütün ana parçaları kolayca takılıp çıkarabildiği için elde kolayca temizlenebilir. İçinde öğütülmüş kahve olan filtreyi dökerek temizliğin yaklaşık 90% sini tamamlamış olursunuz. Eğer süt köpürtme işlemi yapacaksanız kalıntı sütlerin bozulma ihtimalini de göz önünde bulundurup biraz daha detaylı temizlik yapmanız gerekecek.

 

 

 

 

 

 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.