Kahve Keyfin
bir tık uzağında
HEMEN KEŞFET
KAHHVE.COM KÜLTÜR

FİLTRE KAHVE İLE EN İYİ GİDEN YİYECEKLER

Tarih: 23 Ocak 2020 Yazar: Onur Oral

Kahvaltılar, tatlılar ve atıştırmalıklarla en iyi giden içeceklerin başında fitre kahve gelir. Kahveniz ve yiyeceğinizin uyumu için aroma, gövde ve asidite dengesinin, hatta kahve ve yiyeceğin dilinizin hangi bölgesine temas ettiğinin bile ne kadar önemli olduğuna bu yazımızda değineceğiz.

Meyveler

Taze meyveler ve meyveli tatlılar kahve ile birlikte tüketmek için hafif ve sağlıklı seçimlerdir. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken husus fazla ekşili seçimler yapmamaktır. Fazla ekşi meyveler ve meyveli tatlılar kahve ile tüketildiğinde ağızda bir karmaşaya neden olurlar.

 • Şeftali, kayısı, mango, nectarine (Stone Fruits):eeeeBu meyveleri ister taze isterseniz de fırın tatlılarında kullanabilirsiniz. Bu meyveler ile güçlü, keskin ve zengin Tanzanya kahvelerinin çok iyi uyum sağladığınızı söyleyebiliriz.
 • Dut, frambuaz, karadut, yaban mersini, kızılcık (Berry):Dengeli, kompleks ve tatlımsı yapıları ile Kenya, Jamaica ve Yemen kahveleri bu meyveler ve bu meyveleri içeren tatlılar ile çok iyi uyum gösterecektir.
 • Tartlar : Brezilya kahveleri hem bitter tatları hem de Türk kahvesinin ağızda bıraktığı tada yakın aroması ile bize çok tanıdıktır. Meyveli tartlar hepimizin tadına aşina olduğu orta ve koyu kavrulmuş Brezilya kahveleri ile çok iyi uyum gösterecektir.

Çikolatalar

Kahve ve çikolata birlikteliği filmlerden kitaplara bir çok sanat eserine konu olmuş bir lezzet sunar. Öğleden sonra içeceğimiz güzel bir bardak kahve ve çikolatalı tatlı günün geri kalanını daha mutlu geçirmemizi sağlayacaktır.

 • Browni: Tam gövdeli ve hafif asiditeli bir Endonezya veya Guatemala kahvesi siyah çikolatalı bir Browni ile çok iyi uyum gösterecektir.
 • Çikolatalı Kek:Çikolatalı kekler orta ve koyu kavrulmuş birçok kahve ile çok güzel uyum göstercektir. Özellikle Guatemala ve Kolombiya kahveleri çikolatanızın tadını ağıza pekiştireceği için diğer kahvelere nazaran çok daha iyi bir tercih olacaktır.
 • Meyveli Fondü: Meyveli fondüler çoğu Afrika kahvesi ile uyum gösterir. Ama özellikle asiditesi yüksek Etiyopya kahveleri meyveli fondünüzün lezzettini ikiye katlayabilir.
 • Bitter Çikolata:Bitter çikolatalar koyu kavrulmuş Brezilya, Etiyopya, Guatemala başta olmak üzere birçok koyu kavrulmuş kahve ile uyum sağlar. Koyu kavrulmuş asiditesi düşük kahveler bitter aromasını daha derinden hissetmenizi sağlar.
 • Sütlü Çikolata:Sütlü çikolata iyi uyum göstermeyecek bir kahve bulmak gerçekten çok zor. Ama Kolombiya, Kenta, Sumatra, Yemen ve Etiyopya kahveleri bu uyumu bir tık daha yukarı taşıyabilir diyebiliriz.
 • Beyaz Çikolata:Hafif aromalı beyaz çikolatalara egzotik tatları ile Kolombiya ve Kosta Rika kahveleri iyi uyum sağlar.


Fırın Ürünleri

İster kendi hazırladığınız isterseniz en sevdiğiniz pastane/fırından alınan favori ürünleriniz bir bardak kahve ile çok daha lezzetli olacaktır.

 • Biscotti: Bademli, kirazlı, çikolatalı ve birçok çeşidi ile Biscotti neredeyse tüm sıcak içeceklere çok iyi eşlik eder. Biscotti klasik espressonun ağzınızda bıraktığı krema ve bitter tadını fazla baskılamayacağı için bizim önerimiz klasik bir İtalyan espressosu olacak.
 • Krem Karamel:Zengin ve tuzlu/tatlı aroması ile krem karamele Endonezya ve Guatemala kahveleri en iyi şekilde eşlik edecektir. Bu kahveler zengin ve kompleks yapıları ile krem karamelin tuzlu/tatlı atomlarını ağzınızda arttıracaklardır.
 • Tarçınlı Çörek: Karamel ve çikolata notalarının hakim olduğu Kolombiya ve Guatemala gibi Latin Amerika kahveleri adeta tarçınlı çörek ile birlikte yaratılmış gibilerdir.
 • Kruvasan: Diğer yiyeceklerin aksine Kruvasan yanında kahve yöresi önerisinde bulunmayacağız. Çıtır çıtır bir kruvasanla en iyi gidecek kahve bol sütlü bir Latte ya da bol köpüklü bir cappuccino olacaktır. Kruvasanın hafifliği ve sütün yağı ağzınızda bir denge oluşturarak bu lezzetten vazgeçememenize neden olur.
 • Donut: Kruvsasanlarda olduğu gibi donutlar için de sütlü kahveler iyi birer eşlikçidirler. Görece ağır bir lezzet olan donutlar ile tavsiyemiz yumuşak ve egzotik tatlarıyla Kosta Rika kahveleri olacak.
 • Çörek: Kim demiş çörek sadece çay ile içilir diye? Meyveli çörekler, üzümümsü/şarabımsı tatları ile Yemen ve Kenya kahveleri ile muhteşem bir birliktelik oluştururlar.
 • Kurabiye: Tereyağlı güzel bir kurabiye ile bizim önerimiz Türk damak tadına yakınlığı ile Brezilya kahveleri olacaktır. Fırından yeni çıkmış kurabiyeye bitter aroması ile Brezilya kahveleri çok iyi eşlik edecek.

Kahvaltılıklar

Sabah kahvaltısı ile kahve tüketmek ülkemizde özellikle 2000 sonrası nesil için günlük bir rutin halindedir. Size yapacağımız kahve önerileri ile kahvaltı keyfinizi çok daha yukarılara taşıyabilirsiniz.

 • Krep:Kokusuyla hepimizi mest eden Nutellalı ya da çikolatalı krepler Colombia kahveleri ile tüketildiği zaman çikolata fındık tatları çok daha belirgin olacaktır. Orman meyveli (Berry) krepler ise üzümümsü/şarabımsı tatları ile Kenya kahvelerine çok yakışacaktır.
 • Yumurta, Bacon , Sosis Üçlüsü:Bu klasik anglosakson kahvaltısı orta kavrulmuş Kosta Rika kahveleri ile iyi uyum sağlayacaktır. Kosta Rika çekirdeklerinin sahip olduğu egzotik ve yumuşak aroma yumurta, bacon, sosis üçlüsü ile tüketildiğinde ağızdaki kompleksiteyi arttıracak ve aynı anda farklı tatlar hissettmemizi sağlayacak.
 • Omelet: Toprak ve Baharatlı tatları ile Java, Sumatra, and Endonezya kahveleri omletinize bambaşka lezzetler katacak.
 • Yulaf: Az kavrulmuş ve asiditesi yüksek kahveler neredeyse hiçbir aroması olmayan yulafa hayat katabilir.
 • Tost : Kosta Rika, Kolombiya ve Brezilya başta olmak üzere çoğu Latin Amerika kahvesi ağızda bıraktıkları çikolata ve fındık tatları ile peynirli tostunuza en iyi şekilde eşlik edebilirler.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]