Kahve Keyfin
bir tık uzağında
HEMEN KEŞFET
KAHHVE.COM KÜLTÜR

HANGİ FİLTRE KAHVEYİ ALMALIYIM? TAVSİYELERİMİZ!

Tarih: 14 Ağustos 2020 Yazar: Onur Oral

Evde kahve demlemek için ekipman, su ve kahve çekirdeğine ihtiyacınız var. Ekipman seçimi kahve seçimin göre nispeten kolay diyebiliriz. Ekipman için en popüler seçenekleriniz French Press, Filtre Kahve Makinesi, Moka Pot ya da Dripper olacaktır. Ama bu ekipmanlar kahve demlemek için kahve seçimine geldiğiniz zaman seçenekler yüzün üzerine çıkıyor. Brezilya, Kolombiya, Kenya, Etiyopya, Kosta Rika gibi ülkelerin her bölgesinden farklı farklı kahve çekirdekleri yetiştiği gibi bu kahvelerin farklı kavurma derecelerinde de farklı tatları ortaya çıkıyor. Bu da kahve seçimini zorlaştırıyor diyebiliriz.

Ülke ve bölge seçmeden önce kahvenin ne zaman kavrulduğuna ve valfli bir paket ile kuru bir ortamda muhafaza edilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunların dışında eğer öğütücünüz yok ise kahvenizi satın aldığınız yerde kaliteli bir öğütücü ile doğru boyutta öğütme yapılmasına dikkat etmelisiniz. Filtre kahve demlemek için kahve öğütme boyutunuzun medium(orta) olmasına dikkat etmelisiniz.

Afrika Kahveleri (Kenya, Etiyopya, Tanzania ) : Bu kahveler genelde meyve tadları içerirler. Limon, böğürtlen, portakal ve bergamot aromaları yoğundur. Afrika kahveleri alırken az kavrulmuş olmasına dikkat edin. Çünkü fazla kavrulan kahvelerde yularda bahis ettiğim aromalar yok olmaktadır.

Orta Amerika Kahveleri (Kosta Rika, Guetamala, Meksika) : Bu kahvelerde ise bal, kakao, esmer şeker tatları baskındır. Bu kahvelerin öne çıkan özelliği ise zengin aromaları ve dengeli bir içim sunuyor olamalarıdır.

Güney Amerika Kahveleri (Kolombiya, Brezilya, Peru) : Bu kahveler için ülkemizde en fazla tüketilen ve bizim damak tadımıza en uygun kahveler diyebiliriz. Brezilya kahvelerine aşinalığımız Türk Kahvesinin sıklıkla bu bölgeden gelen kahve çekirdekleri ile hazırlanmasından geliyor. Kolombiya kahveleri ise yumuşak içimli, orta gövdeli, çikolata, bitter, kakao tatlarının düşük asidite ile birleşmesinden oluşur.

Tüm bu verdiğimiz bilgilerin yanında hangi filtre kahveyi seçmeniz gerektiğine deneme yanılma yöntemi ile karar vermeniz en doğru yöntem olacaktır. Kahve çekirdeklerinin kavurma derecesi, öğütme boyutu, kullandığınız su kalitesi ve demleme ekipmanına göre tadı ve aroması farklılaşacaktır. Bunun için bol bol kahve denemesi yapmak hangi filtre kahveyi seçmeniz gerektiğini anlamak için çok önemlidir.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]