Kahve Keyfin
bir tık uzağında
HEMEN KEŞFET
KAHHVE.COM KÜLTÜR

FİLTRE KAHVE VE KALORİ

Tarih: 27 Mart 2019 Yazar: Onur Oral

Beş asırdır tüketilen kahve çekirdeği geçtiğimiz yüzyılda neredeyse her eve girdi. Son 20 yıldır ise şehirli çalışanlar başta olmak üzere hepimizin vazgeçilmezi oldu. Yine son yüzyılda makineleşmenin ve bilgisayarların hayatımıza girişi ile insanların ortalama hareket süreleri bir hayli azaldı ve yemek bulmak da bir o kadar kolaylaştı. Bu insanların olması gerekenden fazla kilo almasına sebep oldu. Fazla kilolarından kurtulmak için diyetine dikkat eden kahveseverlere müjde: Bir fincan filtre kahvede neredeyse hiç kalori yok (Amerikan Tarım Enstitüsüne göre bir kupa kahve 2 kalori ihtiva ediyor).

Peki nasıl oluyor da bir bardak filtre kahve hiç kalori içermiyor? Birinci sebep kahve çekirdeğinin asıl görevinin kahve bitkisinin filizlenmesini sağlamak olması. Bu sebepten dolayı kahve çekirdeği fazla enerjiye ihtiyaç duymaz, dolayısıyla içerisinde de enerji barındırmaz. İkinci sebep ise kahve çekirdeklerini öğütüp demlediğimiz zaman posasını içmeden atmamız ve su kullanıyor olmamız. Suda hiç kalori olmadığı için Espresso/filtre kahvemiz de neredeyse hiç kalori içermez.

“Kahve içerisinde hiç kalori barındırmadan nasıl enerji verebiliyor?” derseniz, burada sihirli içerik çoğumuzun bildiği üzere kafein. Peki kafein nasıl çalışıyor da bize enerji veriyor? Vücutta uyku halimizi ve enerjik halimizi kontrol eden temel olarak iki molekül var: Adenozin ve kafein. Bu iki molekül adenozin reseptörlerine bağlanmak için birbiriyle yarışır durumda. Eğer adenozin molekülleri adenozin reseptörlerine bağlanırsa vücut uyku ve yorgunluk hali hisseder. Eğer kafein molekülleri adenozin reseptörlerine bağlanırsa vücut tam tersi şekilde, uyarılmış ve enerjik hisseder; yani kahve içtiğimiz zaman yaşadığımız uyarılmış ve enerjik hali kaloriler değil beyinde meydana gelen kimyasal reaksiyonlar meydana getiriyor.

Buraya kadar filtre kahve ve Espresso kahvenin neredeyse hiç kalori içermediği anlattık. Eğer yediklerinize dikkat etmeye çalışıyor ya da diyet yapıyorsanız kahve öğünlerinizin önemli bir parçası olmalı.

Bir kahveyi aslında içeriğindeki süt, şurup, krema vb. Ürünler kalorili bir içecek haline getiriyor. Aşağıda kahve çeşitlerinin ne kadar kalori içerdiğine göz atabilirsiniz.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]