BLOG

Demleme yöntemleri, demlemede kullanılan ekipmanlar, aroma seçenekleri ve benzeri sayısız detayla kahvenin bardağımıza ulaştığı noktaya kadar geçtiği birçok aşamayı az çok öğrendik. Peki ya kahve çekirdekleri? Bir içecek haline gelmeden önce bu çekirdekler ne gibi aşamalardan geçiyor? Nasıl toplanıyor, nasıl işleniyor? Kaç çeşit kahve çekirdeği var? Bu ve benzeri soruların cevapları, içeriğimizde!

Yöresel kahve çeşitleri serimizin yeni konuğu Etiyopya kahvesi… Kahvenin ana vatanı ve doğum yeri olarak anılan Etiyopya, binlerce yıl önce bu muhteşem lezzetin bize ulaşmasını sağlayan noktaların merkezi konumunda. Dolayısıyla kahveleri kendine has özellikler taşıyor. Biz de bu yazımızda Etiyopya kahvesini her yönüyle sizler için inceledik.

Manuel olarak press yöntemiyle kahve demlemenin iki popüler yöntemi vardır: french press ve american press. French press’i hepimiz oldukça yakından tanıyoruz ancak american press ile birçoğumuz henüz tanışmamış bile olabilir. Bu yazımızda sizleri her ikisi hakkında daha detaylı bilgilendirip birbirleriyle karşılaştırarak aralarındaki farkları sıraladık.

Eğer çok fazla kahve tüketenlerden biriyseniz, bu içeriğimiz şimdiye kadar çöpe attığınız kahve telveleri için üzülmenize sebep olabilir. Çünkü aslında kahvenizi afiyetle içtikten sonra geriye kalan telveleri birçok farklı amaç için kullanabilirsiniz. Kahve telvelerinizi nasıl değerlendirebileceğinizi bu içeriğimizde keşfedin, kahveden daha fazla faydalanmanın keyfini çıkarın!

Bir yandan seyahat etmeyi seven bir yandan da kahve keyfinden mahrum kalmak istemeyenler için harika bir liste hazırladık: hangi ülkede hangi kahve içilir? Seyahat planlarınızı yaparken ülkelerin yöresel kahvelerini de tatmanızı sağlayacak bu listede oldukça ilginç kahve çeşitleriyle tanışacaksınız. Gelin kahve deneyiminde sınırları birlikte aşalım!

Son birkaç yıldır yaz ayları geldiğinde herkesin kahvede favorisi şüphesiz ki cold brew… Kendine özgü yoğun kıvamı ve lezzetiyle serinlemenin en keyifli yollarından biri olan bu içeceği biraz daha yakından tanımak ister misiniz? Bu yazımızda sizler için cold brew’un ne olduğu, nasıl yapıldığı, hangi ekipmanlar kullanılarak hazırlandığı gibi pek çok detaya değindik. Kaçırmayın!

Nedir bu coffe shop’larda, zincir kahve mağazalarında hatta marketlerde bile duyduğumuz nitelikli kahve? Bir kahveyi diğerlerinden ayıran ya da daha nitelikli yapan unsurlar nelerdir? Bir kahvenin nitelik olduğu nasıl anlaşılır? Bu kavram ilk kez kim tarafından ne zaman ortaya atılmıştır? Siz de bu konuyu araştırmak isteyenlerdenseniz, bu yazımız tam size göre!

Hepimiz sabahları güne zinde başlamamızın, uykumuzun kısa süre açılmasının ve gün içinde enerjik olmamızın sorumlusunun içtiğimiz kahvedeki kafein ham maddesi olduğunu biliyoruz. Peki kafein hakkında gerçekten ne biliyoruz? Bu mucize madde nasıl bir kimyasal yapıya sahip? Bize nasıl enerji sağlıyor? Kafein sadece kahvede mi var yoksa başka gıdalarla tüketmek mümkün mü? Gelin birlikte bu soruları […]

Dünyada en fazla aromatik yağ oranına sahip olan ve bu özelliğiyle en kaliteli çekirdekleri içeren Kenya kahvesini, sizler için bu yazımızda biraz daha yakından inceledik. Kenya kahve çekirdeğinin 1800’lü yıllara kadar uzanan tarihi, tüm dünyada tanınmasını hikayesi, yetiştirildiği alanlar, zengin tat profili ve daha fazlası bu yazıda!

Hepimiz espresso’yu süt ve çeşitli tatlandırıcılar eşliğinde içecek kadar acı buluyoruz. Filtre kahve ise sade haliyle bile rahatlıkla tüketilebilecek bir alternatif olmayı başarıyor. Peki bu ayrılığı yaratan

Size kalsa tüm gününüzü kahve içerek geçirmek istediğinizi biliyoruz. Ancak bu eşsiz lezzetin de fazlası zararlı olabilir. Öyleyse günde en fazla kaç fincan kahve içilmelidir? Kaçıncı fincandan sonra riskli olabilir? Kahvenin faydaların en iyi şekilde yararlanmanız, risklerinden de en iyi oranda korunabilmeniz için bu soruları içeriğimizde cevapladık!

Air Roasting kavurma yöntemi ve Beanofme uzman kahve kavuruculuğuyla aromaları hissedilir temiz, parlak ve antioksidan kahveler siparişinize özel kavurma seçenekleri ile şimdi Kahhve.com’da sizlerle. 

Dünyanın en lezzetli günüyle tanışın: Uluslararası Kahve Günü! Birçok ülkede aynı anda ya da zaman zaman farklı tarihlerde kutlanan bu güzel günü sizler için mercek altına aldık. Dünya Kahve Günü ne zaman kutlanıyor? İlk kez ne zaman kutlandı? Her ülke Dünya Kahve Günü’nü kutluyor mu? Bu ve benzeri daha pek çok soruyu içeriğimizde cevapladık!

Hem sık sık hem de nadiren kahve içenlerin ortak noktası olan Brezilya kahvesini keşfedin! Özel kokusu ve aromasıyla en çok tercih edilen ve bu yüzden kafelerin ve evlerin vazgeçilmezi olan Brezilya kahvesini sizler için bu yazımızda mercek altına aldık. Brezilya kahvesini, ilginç bir serüvene sahip üretim tarihinden öne çıkan çekirdek özelliklerine kadar her şeyiyle bu yazımızda tanıyabilirsiniz!

Kafein duyarlılığı olan birçok kişi, kahve içmeyi çok sevdikleri halde bundan mahrum kalırlar. Onlar için üretilen kafeinsiz kahve ise bu sefer “Sağlığa zararlı olabilir mi?” soru oklarının hedefi olur. Peki gerçekten kafeinsiz kahve zararlı mı? Normal kahve ile kıyaslandığında ne gibi zararları ya da faydaları var? Sizin için bu soruları ve daha fazlasını içeriğimizde yanıtladık!

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]