KAHHVE.COM KÜLTÜR

BİALETTİ MOKA POT NEDİR?

Tarih: 12 Şubat 2017 Yazar: enderakgul

Bialetti Moka Pot Nedir? Bialetti 1900′ lü yılların başlarından itibaren İtalya’ da basit ve kullanışlı mutfak gereçleri üreten bir firmadır. Bialetti’ nin ikonik Moka Pot Express modeli 1933 yılında Alfonso Bialetti tarafından icat edilmiştir. Sekizgen yapılı alt haznesi, filtresi ve demlik kısmı ile döküm aluminyumdan yapılan Moka Pot Express basit ve şık tasarımı ile birçok kez dizayn ödülü almıştır.  Türkiyede bir ev için Türk kahvesi cezvesi ne ise bir İtalyan evinde de Moka Pot o anlama gelmektedir. Hatta birçok İtalyan ailesinde her bireyin kendine ait Moka Pot’ u bulunmaktadır. Birçok İtalyan’ ın kahve demledikten sonra Moka Pot’ unun demlik kısmını hiç yıkamadığını böylece de demliğin iç kısmının kuru kahve ile bir kaplama oluşturduğunu bunun da kahveye daha yoğun bir tat verdiğini ve metal tadından arındırdığını biliyoruz.

bialetti-moka-express-espresso-maker-o

Peki Moka Pot Modelleri ve Boyutları

Moka Pot‘ un temelde üç farklı modeli var; Express, Brikka ve Musa

Express modelinin 1,2,3,4,6,9,12 ve 18 cup modelleri mevcut. Brikka’ nın 2 ve 4 cup, Musa’ nın 2,4 ve 6 cup modelleri mevcut. Burada 1 Cup’ 60 ml yani bir espresso/Türk kahvesi fincanı olarak baz alabilirsiniz.

Moka Pot Express Nedir? Nasıl Çalışır? Hangi Kahve Kullanılır?

Moka Pot Express ocak üstünde içinde su buharının oluşturduğu 2,5-3 bar basınç(Espresso Makineleri 9 bar basınç ile çalışır) ile kahve demlemenizi sağlayan, espressoya en yakın tadı alacağınız bir kahve demleme cezvesidir. Moka Pot Express modelini kullanmak için model büyüklüğüne göre soğuk su, ince öğütülmüş taze kahve ve bir ocağa ihtiyacımız var. Öncelikle alt hazneye emniyet sübabına kadar soğuk su koyuyoruz ardından filtre kısmına taze ve ince çekilmiş kahvemizden tepeleme koyuyoruz ama sıkıştırmıyoruz. Ocakta orta ateşte pişiriyoruz. Yaklaşık 3 dakika içinde (1-4 cup modeller için geçerli) kahvemiz hazır. Su buharının yarattığı basınç alt haznedeki suyun filtreden geçerek demlik kısmına birikmesini sağlıyor ve kahveniz hazır oluyor. Moka Pot ile demleme yaparken tercihen Arabica, taze kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahve kullanıyoruz. Az kavrulmuş kahvelerden meyvemsi tadları rahatlıkla alabilirken, koyu kavrulmuş kahvelerden çikolata ve bitter tadları hissetmek mümkündür.

Brikka Nedir? Nasıl Çalışır? Hangi Kahve Kullanılır?

Brikka modeli temelde Moka Pot Express ile aynı prensip ile çalışır. Tek artısı üstündeki valf sistemi ve alt haznesinin geniş olmasından dolayı daha fazla basınç ile çalışmasıdır. Fazla basınç ile çalışması sayesinde kahveniz hazırlandıktan sonra üst kısmında arzuladığımız krema/köpük daha fazla oluşmaktadır. Brikka modelinde de emniyet sübabına kadar soğuk su ekliyoruz, kahve haznesine ince öğütülmüş taze kahveyi tepeleme koyuyoruz ve iyice kapattıktan sonra orta ateşte ocağa bırakıyoruz. Yaklaşık 3 dakika içinde kahvemiz hazır.  Brikka modelinde de Moka Pot Express modelinde demleme yaparken tercih ettiğimiz gibi Arabica, taze kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahveler kullanıyoruz. Az kavrulmuş kahvelerden meyvemsi tadları rahatlıkla alabilirken, koyu kavrulmuş kahvelerden çikolata ve bitter tadları hissetmek mümkündür.

Musa Nedir? Nasıl Çalışır? Hangi Kahve Kullanılır? (Sadece 4 ve 6 Cup modeller İndüksiyonda çalışır. 2 Cup modeli çalışmaz)

Musa modelinin Moka Pot Express modelinden tek farkı paslanma çelikten yapılmış olması ve bu sayede de elektrikli indüksiyon ocaklarda çalışabiliyor olmasıdır. ( Aluminyumun manyetik iletkenliği olmadığı için ışıma ile çalışan indüksiyonlu ocaklarda çalışmaz) Bunun dışında çalışma prensibi ve kullanılacak kahve Moka Pot Express ile birebir aynıdır.

Moka Pot Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  • En en önemli husus Moka Potunuzu temizlerken herhangi bir deterjan kullanmamanız. Moka Potunuzu sadece su ile elde yıkamalasınız ve yıkadıktan sonra birbirine monte etmeden kuruması demonte bir şekilde bekletmeniz gerekir. Aksi takdirde havasız ortamdaki nem aluminyum üzerinde korozyon oluşturur ve Moka Potunuzu kullanamayacağınız şekilde tahrip eder.
  • Moka Potunuz ara kısımdan sızdırma yapıyorsa muhtemelen contası eskimiştir. Contalar senede bir değiştirilmelidir. 3lü paket halinde yeni bir conta satın alabilirsiniz.
  • Eğer 3 Cup Moka Potunuz varsa 3 Cup kahve demlemelisiniz 12 Cup varsa da 12 Cup. 12 Cup Moka Pot u yarısına kadar doldurup 6 Cup kahve elde edemessiniz 🙂
  • Moka Pot ile demlediğiniz kahve ilk zamanlar için espresso gibi yoğun, gövdeli ve biraz sert olacaktır. Bu noktada demlediğiniz kahvenin üstüne sıcak su ekleyip Americano, sıcak süt ve köpük ekleyip Latte ya da bok süt köpüğü ile Cappucino elde edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.