KAHHVE.COM KÜLTÜR

BONAVİTA HASSAS KAHVE TARTISI

Tarih: 7 Şubat 2018 Yazar: enderakgul

Bu yazımızda sizlere kahve demlerken neden hassas bir tartıya ihtiyacınız olduğundan ve bunun için kullanabileceğiniz ürünlerden bahsedeceğiz. 3. Nesil kahvecilik akımının yayılması ile birlikte taze kahve içmek için Chemex, Hario V60, Aeropress, American Press gibi demleme ekipmanlarını daha çok kullanır olduk. Temel prensipte 3. Nesil kahve akımı, kahve kültürüne bir şarap muamelesi yapar. Bunun için de artık ölçülerimizi bardakla kaşıkla değil kuyumcularda gördüğümüz 0,1 gram hassasiyetli tartılara benzer, kahve demleme için üretilmiş özel tartılar ile ayarlıyoruz. 3. Nesil kahveler şimdiye kadar alıştığımız kahvelerden çok daha az kavrulduğu için, çekirdekler geldiği yöredeki yerel tatları çok daha fazla barındırır. Bu tatları ortaya çıkarmak için de yukarıda saydığımız demleme ekipmanlarını layıkıyla kullanmak gerekir. SCAE’ nin kabul ettiği evrensel kahve/su oranı; 7 gram kahve 125ml sudur.  Aynı kahve çekirdeğinden farklı ekipmanlar ve farklı su/kahve oranları (7/125 oranını %20 den fazla bozmadan) ile farklı lezzet ve aromalar alabilirsiniz.  İşte bunun için eğer sürekli kahve tüketiyor, kahvenizden yeni lezzetler almak istiyor veya tam tersine kahvenizi hep standart ayarda içmek istiyorsanız bir hassas kahve tartısı almanız şart diyebiliriz.

Başlangıç ve orta seviyede hem dünyada hem ülkemizde kabul görmüş iki hassas kahve tartısı modelinden size bahsedeceğim.

Bonavita Hassas Kahve Tartısı;

Bonavita özellikle SCAE onaylı filtre kahve makinası ve elektrikli kettle’ ı ile tüm dünyada baristalar başta olmak üzere tüm kahveseverler tarafından tanınıyor.

Bonavita hassas tartının genel özellikleri aşağıdaki gibidir. Rakibi Hario’ ya göre en büyük iki avantajı; usb ile şarj edilebilirliği ve su geçirmez kaplamasıdır.

0.1 gr hassasiyet ile çalışır
2000 gram’a kadar ölçüm yapabilir.
2 adet otomatik mod’a sahiptir.
Nano boyası suya dayanıklıdır.
Sarj edilebilir pile sahiptir.
Kullanım sonrası üstüne konulabilen koruyucu kabı içerir.
Uzunluk 17.8 cm Genişlik 13,4 cm Uzunluk 3,2 cm

Hario Hassas Kahve Tartısı;

3. Nesil kahve akımı içinde Hario markası kaliteli ekipmanları ile büyük bir yere sahip.

Hario Hassas tartının genel özellikleri aşağıdaki gibidir.

Hassasiyet
2-200g: 0.1g
200-500g: 0.5g
500-2000g: 1.0g
Azami tartım 2000g
Genişlik 12 cm, Derinlik 14 cm
İki adet AAA pil ile çalışır
Otomatik Kapanma 5 dakika (Zamanlayıcı kullanırken 100 dakika kapanmaz)

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.