KAHHVE.COM KÜLTÜR

BONAVİTA KAHVE MAKİNESİ

Tarih: 1 Mart 2018 Yazar: enderakgul

Bonavita kahve makinesi SCAA’nın (Amerikan Kahve Birliği) onay verdiği 7 markadan biri. SCAA bu onayı su sıcaklığı, demleme süresi ve kahvenin tadına bakarak veriyor. Peki binlerce kahve makinesi arasında Bonavita Kahve makinesi bu onayı nasıl aldı?

Bonavita kahve ekipmanları üretimine yoğunlaşan Amerikan menşeli bir marka. Başlıca ürünleri filtre kahve makinesi, hassas kahve tartısı ve su ısıtıcısı. Bonavita adını ilk olarak uygun fiyatlı ev tipi dripper (damlama) yöntemi ile çalışan kahve makineleri ile duyurdu. Basit ve dayanıklı dizaynı ile evinde kahve demlemek isteyen kahveseverlerin hızlı bir şekilde dikkatini çekti.

Geleneksel filtre kahve makineleri ısıttığı suyu tek bir noktadan filtrenin içindeki kahvenin üstüne döker, kahvenin içinden geçen su kahvemizi demler ve karafımızda kahvemiz hazır olur. Bu geleneksel kahve makinelerinde hem su sıcaklığı kontrolü yoktur hem de su kahveye tek noktadan temas eder. Bu iki olumsuz etki yanlış sıcaklıkta, yetersiz demlemeye yol açar ve aromasız, tekdüze bir kahve demlenmiş olur.

Bonavita Kahve Makinesi gibi 3. nesil kahve makinelerinde ise su, duş başlığı benzeri bir aparat ile kahveye dökülür. Su sıcaklığı da demleme süresi (5-7 dk) boyunca daima 94-96 derece olacak şekilde sabitlenmiştir. Bu özellikler de kahvenizden azami aroma ve lezzeti almanızı sağlar.

Bonavita kahve makinesinin termal karaflı, cam karaflı, 5 Cup, 8 Cup ve programlanabilir özellik kombinasyonlarından oluşan 10 farklı modeli bulunuyor. Bizim bu yazıda bahsedeceğimiz modeller en popüler iki model olan Bonavita Termal Karaflı Filtre Kahve Demleyici (BV1500TS 5 cup) ve Bonavita Termal Karaflı Filtre Kahve Demleyici (BV1900TS 8 cup) modelleri.

Kullanım

Sadece bir tuşa sahip olan Bonavita Kahve makinesini kullanmak oldukça kolay. Tuşa bastığınızda demleme başlıyor ve ışık yanıyor, 5 dakika sonra demlemeniz bittiğinde ise ışık sönüyor. Kapatmak için tekrar tuşa basmanıza gerek yok. Bonavita kahve makinesini diğer makinelerden ayıran en büyük özelliği ise pre-infusion (ön demleme) yapabilmesi. Eğer açma kapama tuşuna 5 saniye basılı tutarsanız Bonavita kahve makinesi pre-infusion moduna geçiyor ve ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Bu modda makinemiz kahvemizin üstünü bir miktar suyla ıslatıyor ve 30 saniye boyunca bekliyor. Bu işlem özellikle taze kahve kullananlar için hangi demleme ekipmanı kullanılırsa kullanılsın hayati bir işlem, çünkü taze kahvelerde kavurma sırasında oluşan CO2 kahve çekirdeklerine sıkışıyor. Sıkışan CO2′yi pre-infusion yöntemi ile kahvemizden hızlıca uzaklaştırabiliyoruz, kahveye sıkışmış gazların kabarcıklar halinde çıkması olayına ise “blooming” deniyor.

Bonavita kahve makinesinin tüm parçaları paslanmaz çelik ve BPA Free plastikten oluşuyor. Yıkanması oldukça basit olan bu ekipman, kırılmaya karşı da azami dayanıklılığa sahip. İki model için de 1 x 4 herhangi bir kağıt filtreyi kullanabilirsiniz.

Demleme Süresi

Bu ürün 8 Cup (1.2 L) kahvenizi yaklaşık 7 dakikada demliyor. Eğer pre-infusion modunda demleme yaparsanız bu süreye 45 saniye daha ilave etmeniz gerekecek.

Kahvenin Tadı

Ekipmanın özel dizaynı filtre kahvenizin ve suyun her alanda birleşmesini sağlıyor. Bonavita kahve makinesi, hem sabit sıcaklık kontrolü yapabildiği hem de duş başlığı damlama yöntemi ile demleme yaptığı için size 3. nesil demleme ekipmanlarında aldığınız gibi güzel bir aroma ve yumuşak bir içim sunuyor.

Görünüm ve Dayanıklılık

Bonavita kahve makinesi paslanmaz çelik yapısı ve tek tuşlu sistemi ile oldukça elegant bir görünüme sahip. Paslanmaz çelik karafı ise darbelere karşı yüksek bir dayanıklılık sağlıyor.

Avantajları

  • Tek tuşla açma/kapama
  • SCAA sertifikası
  • 1500 Watt su ısıtıcısı (suyunuz hep sabit sıcaklıkta kalmasını garanti ediyor)
  • Pre-infusion modu seçeneği
  • 1 x 4 herhangi bir filtrenin kullanılabilmesi
  • Büyük duş başlığı damlatma sistemi
  • Paslanmaz çelikten yapılmış termal karaf
  • Tüm plastik parçaların gıda ile temasa uygun BPA-Free plastikten yapılması

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.