KAHHVE.COM KÜLTÜR

BONAVİTA KAHVE MAKİNASI

Tarih: 1 March 2018 Yazar: enderakgul

Bonavita Kahve Makinası SCAA’ nın(Amerikan Kahve Birliği) onay verdiği 7 markadan biridir. SCAA bu onayı su sıcaklığı, demleme süresi ve kahvenin tadına bakarak verir. Peki binlerce kahve makinası arasında Bonavita Kahve Makinası nasıl bu onayı aldı beraber inceleyelim.

 

Bonavita markası Amerikan menşeili bir marka olup kahve ekipmanları üretimine yoğunlaşmıştır. Başlıca ürünleri Filtre Kahve Makinası, Hassas Kahve Tartısı ve Kettledır. Bonavita adını ilk olarak uygun fiyatlı ev tipi dripper (damlama) yöntemi ile çalışan kahve makinaları ile duyurmuştur. Basit ve sağlam dizaynı ile evine kahve demlemek isteyen kahve severlerin dikkatini hızlıca çekmiştir.

Geleneksel filtre kahve makinaları ısıttığı suyu tek bir noktadan filtrenin içindeki kahvenin üstüne döker, kahvenin içinden geçen su kahvemizi demler ve karafımızda kahvemiz hazır olur. Bu geleneksel kahve makinalarında hem su sıcaklığı kontrolü yoktur hem de su kahveye tek noktadan temas eder. Bu iki olumsuz etki yanlış sıcaklıkta, yetersiz demlemeye sebep olur ve ekşimsi aromasız bir kahve demlenmiş olur.

Bonavita Kahve Makinası gibi 3. nesil kahve makinalarında ise su duş başlığı benzeri bir aparat ile kahveye dökülür. Su sıcaklığı da demleme süresi (5-7 dk) boyunca daima 94-96 derece olacak şekilde sabitlenmiştir. Bu özellikler de kahvenizden azami aroma ve lezzeti almanızı sağlar.

Bonavita Kahve Makinasının termal kararlı, cam karaflı, 5 Cup, 8 Cup ve programlanabilir özellik kombinasyonlarından oluşan 10 farklı modeli mevcuttur. Bizim bu yazıda bahsedeceğimiz modeller en popüler iki model olan Bonavita Termal Karaflı Filtre Kahve Demleyici (BV1500TS 5 cup) ve Bonavita Termal Karaflı Filtre Kahve Demleyici (BV1900TS 8 cup) modelleridir.

Kullanım

Sadece tek tuşa sahip olan Bonavita Kahve Makinasını kullanmak oldukça kolaydır. Tuşa bastığınızda demleme başlar ve ışık yanar. 5 dakika sonra demlemeniz bittiğinde ise ışık söner. Kapatmak için tekrar tuşa basmanıza gerek yoktur. Bonavita Kahve Makinasını diğer makinalardan ayıran en büyük özelliği blooming(pre infusion) yapabilmesidir. Eğer açma kapama tuşuna 5 saniye basılı tutarsanız Bonavita Kahve Makinası Pre Infusion moduna geçer ve ışığı yanıp sönmeye başlar. Bu modda makinamız kahvemizin üstünü az suyla ıslatır ve 30 saniye boyunca bekler. Bu işlem özellikle taze kahve kullananlar için hangi demleme ekipmanı kullanılırsa kullanılsın hayati bir işlemdir. Çünkü taze kahvelerde kavurma sırasın oluşan CO2 kahve çekirdeklerine sıkışmıştır. Blooming (Pre infusion) yöntemi ile sıkışan CO2′ yi hızlıca kahvemizden uzaklaştırabiliriz. Bonavita kahve makinasının tüm parçaları paslanmaz çelik ve BPA Free plastikten oluşmaktadır. Yıkanması oldukça basittir. Kırılmaya karşı azami dayanıklılıktadır. İki model için de 1X4 herhangi bir kağıt filtreyi kullanabilirsiniz.

Demleme Süresi

8 Cup (1.2 L) kahvenizi yaklaşık 7 dakikada demler. Eğer Pre Infusion modunda demleme yaparsanız bu süreye 45 saniye daha ilave etmeniz gerekir.

Kahve Tadı 

Özel dizaynlı filtre kahvenizin ve suyun her alanda birleşmesini sağlar. Bonavita Kahve makinası hem sabit sıcaklık kontrolü yapabilmesi hem de duş başlığı damlama yöntemi ile demleme yaptığı için 3. Nesil demleme ekipmanlarında aldığınız gibi güzel bir aroma ve yumuşak bir içim sağlar.

Görünüm & Sağlamlık

Bonavita Kahve Makinası paslanmaz çelik yapısı ve tek tuşlu sistemi ile çok elegant bir görünüme sahiptir. Paslanmaz çelik kararı düşmelere karşı dayanıklıdır.

Bonavita Kahve Makinası Avantajları

  • Tek tuşla açma/kapama
  • SCAA sertifikalı 7 makinadan biridir.
  • 1500 watt su ısıtıcısı suyunuz hep sabit sıcaklıkta olmasını garanti eder.
  • Opsiyonel pre-infusion (blooming) modu vardır.
  • 1X4 herhangi bir filtre kullanılabilir.
  • Büyük duş başlığı damlatma sistemi
  • Paslanmaz çelikten yapılmış termal karar
  • Tüm plastik parçaları gıda ile temasa uygun BPA-Free plastikten yapılmadır.

 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.