KAHHVE.COM KÜLTÜR

KAHVE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Tarih: 10 April 2018 Yazar: enderakgul

Kahve Çeşitleri Nelerdir? Öncelikle kahve nerede, nasıl yetişir? Bardağımıza gelmeden önce yolculuğu nasıldır? kısaca özetleyelim.

Kahhve.com olarak evinizde ve ofisinizde iyi bir kahve yapabilmek için gerekli olan her şeyi sizin için bir araya getirdik!
HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA

Kahve meyvesi dünyada sadece ekvatoral iklimin hüküm sürdüğü, en üst kısmında Meksika, Hindistan, Vietnam en altında ise Brezilya’ nın sınır olduğu belli başlı ülkelerde yetişir. İlk olarak kiraz benzeri kırmızı bir meyve olan kahve birden fazla üretim prosesinden geçtikten sonra hepimizim bildiği yeşil çekirdek halini alır ve dünyanın bir çok bölgesine yeşil çekirdek olarak sevk edilir.

Arabica, Robusta, Single Origin, Harman (Blend) Nedir? 

Hazır kahve paketlerinde ya da en sevdiğimiz coffee shoplarda satılan taze kahvelerde hep 100% Arabica ya da Single Origin ifadesini kocaman yazılarla görürsünüz. Kahve çekirdeğinin temelde iki türü vardır; Arabica ve Robusta. Arabica kahve çekirdekleri Robusta’ ya göre daha yüksek bölgede yetişen, daha narin ve bakımı zor çekirdeklerdir. Arabica kahve çekirdekler hem daha kalitelidir hem de içerisinde yetiştiği bölgeye göre meyve, çiçek, çikolata ve daha bir çok aromayı bulundurur. Robusta kahvenin Arabica’ ya göre kafein oranı daha fazladır. Robusta, alçak bölgelerde yetişen, zorlu koşullara daha dayanıklı, endüstriyel üretime daha uygun bir çekirdek türüdür. Robusta kahvelerin tadı genelde bitter/karamelize çizgidedir. Robusta kahveler yoğunlukla harman kahvelerde kullanılır. Espresso harmanında bir miktar Robusta bulunması elzemdir. Espresso harmanındaki Robusta kahvenin kremasını ve gövdesini arttırır.

Single origin ifadesi kahvenin harman olmadığını hepsinin belirli bir bölgeden geldiğini ifade eder. Zincir cafelerde gördüğümüz House Blend, Office Blend vb. harmanlar ise kahvenin içerisinde değişik aromaları alabileceğimiz birkaç kahve çekirdeği karıştırıldığını gösterir.

Kahve İçecek Çeşitleri Nelerdir?

Öğütülmüş kahve ile hazırlanan içecekleri temelde üçe ayırabiliriz; Espresso bazlı içecekler, filtre kahve ve çözünebilir hazır kahve. Bir de son yıllara bu kahvelere soğuk kahvenin eklendiğini söyleyebiliriz.

Espresso Nedir?

Espresso sıkıştırılmış, ince öğütülmüş kahvenin içinde 9 bar basınç ile 90 derece suyun 30 saniye gibi kısa bir sürede geçirilerek oluşturulan kahvedir. Bir shot espresso yaklaşık 30ml’ dir yani bir Türk kahvesi fincanı kadar.

Latte: Eğer 1 birim espressomuzun üstüne 3 birim süt, 1 birim de süt köpüğü koyarsak bu latte olur.

Cappucciono:Yine 1 birim espressomuzun üstüne 3 birim süt köpüğü 1 birim süt koyarsak bu cappuccino olur.

Mocha: Espressomuzun üstüne çikolata ve süt koyarsak Mocha elde ederiz.

Americano: Espressomuza sıcak su ilave ederek Americano hazırlayabiliriz.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre Kahve, kullanacağınız demleme ekipmanına göre ince, orta ya da kalın öğütülmüş kahvenin bir kağıt/metal filtre yardımı ve su ile demlenmesi sonucu oluşur. Filtre kahve demlemek için bir çok ekipman ve metot vardır. French Press, American Press ya da Sifon ile demleme yaptığınızda metal filtre kullanırsınız. Elektrikli Kahve Makinesi, Hario V60, Chemex, Aeropress vb. ekipmanlar ile demleme yaptığınızda ise kağıt filtre kullanırsınız. Bu ekipmanların hepsi ile farklı şekillerde kahveyi filtrelemiş olursunuz yani filtre kahve demlemiş olursunuz. Bu ekipmanlar arası aroma/lezzet farkı temelde kullanılan filtrenin metal ya da kağıt olması, kahve ile suyun ne kadar bir arada kaldığı ve basınç/vakum oluşmasına bağlıdır.

Çözünebilir (Hazır) Kahve Nedir? 

Çözünebilir kahvede diğer iki yöntemin aksine kahve tozu suyun içinde çözünür ve onu da içmiş oluruz. Espresso ve filtre kahve demlediğimiz zaman kahvenin posasını atarız. Çözünebilir kahve üretim aşamasında birçok endüstriyel prosesten geçer, doğallığı ve aroması adına birçok özelliğini kaybeder. Bundan dolayı hazır kahve tüketimi gelişmiş ülkelerde hızla düşmektedir.

Soğuk Kahve Nedir?

Kahve demlerken hep kaynama derecesine yakın sıcak su kullanırız ve bu sıcak su kahvenin içindeki bir çok yağ asidinin çözünmesini sağlar. Bu asitler genelde kahveye acımsı tatları verir. Ama soğuk kahve demlerken soğuk/buzlu su kullandığımız için kahvemize acı tatlar verecek asitler genelde çözünmez ve çok yumuşak içimli bir kahve elde ederiz. Soğuk kahve demlemenin temelde üç yöntemi vardır;

-Cold Drip; buz ile dolu suyun her saniye bir damla akacak şekilde öğütülmüş kahvemizin üstüne damlayarak soğuk kahvemizi demlediğimiz metottur.

Cold Brew; kalın öğütülmüş kahve ile suyun asgari 12 saat soğuk bir dolapta bir arada bekletilmesi ile yapılır. demleme tamamlandıktan sonra kahve bir bez ya da herhangi bir filtre ile sudan ayrıştırılmalıdır.

-Ice Cold Coffee; Sıcak demlenmiş kahvenin içine buz atılması ile oluşturulur.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.