KAHHVE.COM KÜLTÜR

MOKA POT NASIL KULLANILIR?

Tarih: 19 Nisan 2021 Yazar: Onur Oral

Üçüncü nesil kahvenin giderek daha popüler hale gelmeye başladığı günümüz kahve dünyası, bizi daha önce bilmediğimiz ancak aslında on yıllardır kullanılan pek çok kahve ekipmanıyla tanıştırdı. Bunlardan biri de 80 küsür yıl önce bir İtalyan mühendis tarafından icat edilen moka pot… İkonik tasarımı ile oldukça ilgi çekici bir ekipman olan moka pot, aynı zamanda diğerlerine kıyasla farklı bir çalışma prensibine ve oldukça pratik bir kullanıma sahip. Biz de bu yazımızda meraklıları için her iki konuyu da detaylandırmak istedik. 

Moka Pot Nasıl Çalışır?

1933 yılında Alfonso Bialetti tarafından tasarlanan ve hızlıca İtalyan kültürüne entegre olan moka pot, üç hazneden oluşan sekizgen yapılı bir set üstü kahve demleme ekipmanıdır. Bugün dünyanın her yerinde kullanılan bu ekipmanın, en az ikonik tasarımıyla olduğu kadar pratik kullanımıyla da insanların kolayca hayatlarına yerleşen özel bir kahve deneyimi yarattığını söyleyebiliriz. 

Standart bir demleme yöntemine kıyasla kahvenin daha yüksek basınç ve sıcaklık ile demlenmesini sağlayan moka pot, aroması daha yoğun ve lezzetli bir kahve yapılabilmesini sağlar. Basitçe anlatmak gerekirse; moka potun alt haznesine konulan su, yüksek ısı ve basınç ile buharlaşarak bir üst haznesinde bulunan kahve tozlarına ulaşır ve demlenen kahveyi buradan en üst hazneye aktarır. Bu çalışma prensibinin temelini, suyun konulduğu alt haznenin içine yerleştirilen huni şeklindeki ekipman oluşturur. Huninin ağız kısmına konulan ince seviyede öğütülmüş kahveye ulaşan buhar – su karışımı, diğer demleme yöntemlerinden farklı olarak kahveyi ‘kaynamış su’ ile demlemez; kahvenin doğrudan buhar ve su kabarcıkları ile demlenmesini sağlar. Bu da espresso’ya benzer daha aromatik bir kahve elde etmenize yardımcı olur. 

Farklı moka pot modelleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve nasıl kullanıldıklarını öğrenmek için Bialetti Moka Pot Nedir? içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Moka Pot Kullanımı

  • En altındaki hazneye, belirlenen noktaya kadar oda sıcaklığında ılık su doldurun.
  • Kahve çekirdeklerini espresso’ya yakın bir incelikte öğütün. Eğer kahveniz hazırsa öğütülmüş kahveyi gevşek şekilde filtre sepetine yerleştirin. Tozları sıkıştırmamaya dikkat edin. 
  • Filtre sepetini yerleştirip üst hazneyi üzerine kapatın ve çevirin.
  • Moka potu ocağa koyun ve orta ateşte yaklaşık 2 – 3 dk kadar ısıtın. Demlenen kahve üst hazneye ulaştığında ekipmanı ateşten alın. Kahvenin geri kalanı üst hazneye akmaya devam edecektir. 
  • Bir kaşık yardımıyla kahveyi bir iki tur karıştırdıktan sonra bardağınıza boşaltın. Afiyet olsun!

Daha kaliteli ve lezzetli bir kahve yapabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri anlattığımız Moka Pot’un Püf Noktaları başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN