KAHHVE.COM KÜLTÜR

FİLTRE KAHVE NEDİR?

Tarih: 23 Mart 2018 Yazar: enderakgul

Filtre kahve nedir öğrenebilmek için öncelikle Nescafe’nin(çözünebilir, hazır kahve) ve Espresso kahvenin neler olduğunu anlamak lazım.

Nescafe

Aslında Nestle’nin ürettiği çözünebilir hazır kahvenin markasının adıdır. Çözünebilir hazır kahve basitçe şu şekilde üretilir.

  1. Kahve çekirdekleri yüksek basınç ve sıcak su ile demlenir.
  2. Demlenen sıvı kahvede sadece içilebilir aroma kalacak şekilde kimyasal işlem uygulanır.
  3. Kahve çok hızlı bir şekilde soğutulur ve katı faza geçmesi sağlanır.
  4. Katı haldeki kahve granül hale getirilir ve paketlenir. Ardından bu kahve sıcak su ile çözdürülür ve içilir.
Kahhve.com olarak evinizde ve ofisinizde iyi bir kahve yapabilmek için gerekli olan her şeyi sizin için bir araya getirdik!
HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA

Espresso

Espresso ise çok ince öğütülmüş kahvenin içerisinden çok yüksek bir basınç(9bar) ile sıcak su geçirilmesi ile elde edilir. Espresso’ nün üzerine sıcak süt eklendiğinde latte, sıcak süt ve süt köpüğü eklendiğinde cappuccino elde edilir. Espresso’ ya su, süt, çikolata ekleyerek farklı türlerde espresso bazlı içecekler (americano, mocha gibi) hazırlamak mümkündür.

1908 yılında Alman Bilim İnsanı Melitta Bentz tarafından kahve filtresi bulunmadan önce de insanlar filtre kahve içiyordu. 1908′ den önce iki method kullanılıyordu; birincisi bir ipek bez ile sarılan kahvenin içinden sıcak su geçirerek demleme, ikincisi ise seramik delikli filtrelerden kahveyi süzme yöntemi idi. Melitta Bentz’in buluşundan sonra kağıt filtreler ufak revizyonlar geçirsede aynı çalışma prensibi ile günümüze kadar geldi.

Filtre Kahve

Filtre Kahve aşağıdaki fotoğrafta da görünebildiği üzere öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerinden 90C-95C arası sıcaklıktaki suyun geçirilerek demlenmesi ile oluşturulan kahvedir. Türk Kahvesi ve Çözünebilir kahvelerin aksine filtre kahve demledikten sonra oluşan telveyi içmeyiz. Elde ettiğimiz kahve espressoya göre çok daha yumuşak olur. Çünkü kağıt filtre ile bitter/acı tatları bardağımıza getiren birçok yağı tutmuş oluruz. Eğer 100% Arabica ve nitelikli kahveler kullanıyorsanız, Filtre Kahve demleme yöntemlerinde sıcak su ile öğütülmüş kahve filtrenin içinde bir süre demlendiği için kahveden bir çok tipte aromayı almak mümkündür. Çiçek bahçelerine yakın yerlerde yetişen kahve çekirdekleriden floral tatları alabilirken, meyve bahçelerine komşu tarlalarda yetişen çekirdeklerden narenciye aromalarını almanız bu yöntemde daha olasıdır.

Filtre kahve demleme yöntemleri

gibi bir çok farklı ekipman ile filtre kahve demlemiş olursunuz. Bu ekipmanların başlıca birbirlerinden farkları kullandıkları filtre(kağıt,metal), demleme süreleri, demleme miktarları ve basınç kullanımlarıdır diyebiliriz.

Filtre Çeşidine Göre Demleme Yöntemleri 

Chemex, Hario V60, kağıt filtre kahve makinesi, Sifon ve Aeropress de kağıt filtre kullanılır. Kağıt filtre metal filtreye göre yağları daha iyi tuttuğu için daha yumuşak ve dengeli bir kahve demlemenizi sağlar. French Press ve metal filtreli kahve makinesinde ise metal filtre kullanılır. Metal filtre ile demlediğiniz kahve daha yağlı ve daha gövdeli olur diyebiliriz.

Süresine Göre Kahve Demleme Yöntemleri

İki kupa kahve için Hario V60 ve Aeropresste yaklaşık 2-3 dakikada kahvenizi demleyebilirsiniz. Chemex ve French Presste ise demleme işlemi yaklaşık 4 dakika sürer. Son olarak da Sifon ve Filtre Kahve Makinesinde 5-6 dakikalık bir demlemeden sonra kahveniz hazırlanmış olur.

Miktara Göre Kahve Demleme Yöntemleri

Bir veya iki kupa kahve demlemek için Hario V60, Aeropress ve American Press diğer yöntemlerden daha uygundur. Eğer biraz daha kalabalık gruplar için demleme yapacaksanız Chemex, French Press, Kahve Makinesi ya da Sifon kullanmak daha pratik olacaktır.

Basınca Göre Kahve Demleme Yöntemleri

Aeropress ve American Press demleme yöntemlerinde sıcak suyu öğütülmüş kahvenizin içinden bir basınç ile geçirerek demeleme yaparsınız. Bu basınç daha yoğun gövdeli bir kahve elde etmenizi sağlar. Sifonda ise kahvenizi vakum yöntemi ile elde etmenizi sağlar bu vakum da yine yoğun bir gövde ve aroma oluşturur. Diğer demleme yöntemlerinde ise herhangi bir basınç uygulanmaz.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]