Kahve Keyfin
bir tık uzağında
HEMEN KEŞFET
KAHHVE.COM KÜLTÜR

EVDE FİLTRE KAHVE NASIL YAPILIR?

Tarih: 14 Ağustos 2020 Yazar: Onur Oral

Pandemi’ nin tüm dünyayı etkisi alması ile birlikte evlerimizde her zamankinden daha fazla zaman geçirmeye başladık. Eğer ofisler ve kafelerde içtiğiniz kahveleri evde nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki önerilerimize ve pratik tariflere göz atabilirsiniz.

Evde filtre kahve demlemek hem çok keyifli hem de çok kolaydır. Evinizde kahve demlemek için birbirinden farklı kültürlerin çok farklı ekipmanları vardır. Biz bu yazıda size en kolay ve en popüler evde kahve demleme yöntemlerini anlatacağız.

1-) French Press ile Evde Kahve Demlemek!

French Press yüz yıla yakın bir süredir insanların kolayca kahve demlemesini sağlar. French Press ile kahve demlemek için iri öğütülmüş, herhangi bir kahveden 12 gram ile 95 derecede 200 ml (bir su bardağı) suyu karıştırmanız gerekir. Bu karışımın 4 dakika boyunca demlemeye bıraktıktan sonra pressi aşağı indirmeniz ve kahvenizi kupanıza boşaltmanız yeterlidir. Anlattığımız üzere French Press ile evde kahve demlemek oldukça kolaydır. Tek ihtiyacınız iri öğütülmüş kahve, sıcak su ve bir adet French Press’tir. French Press’inizi boyutu, markası ve bütçenize göre seçebilirsiniz.

2-) Moka Pot ile Evde Kahve Demlemek!

Moka Pot İtalyan kahveseverlerin yaklaşık 100 yıldır kahve demlemek için kullandığı ikonik bir ocak üstü kahve demleme aparatıdır. Moka Pot ile kahve demlemek için ince öğütülmüş kahvenizi Moka Pot’un orta haznesinde kahve filtresini tepeleme dolduruyoruz, alt hazneye soğuk su doldurup orta ateşin üstünde pişirmeye bırakıyoruz. Moka Potunuzun boyutuna göre 2 – 8 dakika arasında kahveniz pişiyor. Moka Pot ile evde kahve demlemek de oldukça kolaydır. Tek ihtiyacınız Moka Pot, su ve ince öğütülmüş herhangi bir kahvedir. Moka Potunuzu da boyutuna göre seçmeniz uygun olacaktır. Moka Pot ile demlediğiniz kahvenin French Press ve Filtre Kahve Makinesinde demlenene göre farkı çok daha yoğun olmasıdır. Neredeyse espresso tadında olan bu kahve ile evde Latte ve Cappuccino da hazırlayabilirsiniz. Bunun için demlediğiniz kahvenin üstüne bir miktar köpüklü sıcak süt dökmeniz yeterlidir.

3-) Filtre Kahve Makinesi ile Evde Kahve Demlemek!

Filtre Kahve Makineleri tüm ofislerin ve mutfakların vazgeçilmezidir. Bu küçük ve pratik makine ile kolayca filtre kahve demleyebilirsiniz. Eğer kağıt filtre ile çalışan bir makine ise kağıt filtre üzerine 30 gram orta öğütülmüş kahve ve su haznesine 500 ml (2.5 su bardağı) soğuk su koyup cihazı açmanız yeterlidir. Cihaz 4 kişilik kahveyi kendi cam tarafına yaklaşık 4 5 dakika içerisinde demleyecektir. Filtre Kahve makinesinde kahve yapmak diğer yöntemlere göre daha basittir. Hem de çoğu makinede bulunan sıcak tutma özelliği ile kahvenizin bir süre sıcak kalmasını sağlar.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]