Kahve Keyfin
bir tık uzağında
HEMEN KEŞFET
KAHHVE.COM KÜLTÜR

İDEAL KAHVE FİLTRESİ SEÇİMİ

Tarih: 4 Ağustos 2021 Yazar: Onur Oral

Kahve demleme ekipmanlarında kilit rol oynayan kahve filtreleri; lezzetinden kıvamına ve aromasına kadar kahveyi pek çok yönden etkileyebilecek niteliğe sahip. Dolayısıyla hem ekipmanlara hem de yapılarına göre doğru filtre seçimi yapmak, neredeyse kahve çekirdeği seçimi yapmak kadar önemli. Biz de bu yazımızda sizin için kahve filtresi çeşitlerini inceleyip ideal seçimi yapmanızda yardımcı olmaya çalıştık. 

Kahve Filtresi Çeşitleri

Dünyada ve Türkiye’de en sık kullanılan kahve filtresi türleri; kağıt, metal ve bezdir. Kahve severlerin büyük bir oranda kağıt filtreye yöneldiği bu seçenekler arasında bazı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Öne çıkan özellikleriyle birlikte bu ürünlerin neden tercih sebebi olabileceğini açıklayalım. 

Kahhve.com olarak evinizde ve ofisinizde iyi bir kahve yapabilmek için gerekli olan her şeyi sizin için bir araya getirdik!
HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA

Filtre Kahve Kağıdı

Tek kullanımlık özellikleriyle oldukça hijyenik ve pratik bir kullanım sunan kağıt filtreler, temizlik gerektirmeyen yapılarıyla zamandan tasarruf ettiren ürünlerdir. 1×2 ve 1×4 olmak üzere iki farklı boyuta sahiplerdir. Bunlar tercih edeceğiniz boyut ile ne kadar kahve yapabileceğinizi ifade eder. Örneğin 1×4 boyutundaki kağıt filtreler dört ve daha fazla fincan kahve elde edebileceğiniz anlamına gelir. Filtre kahve kağıdı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktanın boyutuyla birlikte kağıt kalitesi olduğunu söyleyebiliriz. Renklendirilmiş ya da koruyucu madde içeren kağıtları tercih etmemek sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. 

Metal Kahve Filtresi

En önemli özelliği uzun ömürlü kullanım sunmak olan metal kahve filtresi ya da diğer adıyla çelik kahve filtresi, kahve demleme maliyetinizi büyük ölçüde düşürecek olan bir alternatiftir. Genellikle paslanmaz çelikten üretilen ve bulaşık makinesinde rahatlıkla yıkanabilen bu filtreler, temizlemesi hem kolay hem de zahmetsiz ekipmanlardır. Diğer filtre çeşitlerine kıyasla daha büyük gözeneklere sahip olduğu için kahvenin yağ, tortu ve benzeri çıktılarını geçirebileceği; metal kahve filtresi için olumsuz denebilecek bir özelliktir. Ancak buna karşılık çelik filtrelerle daha zengin ve yoğun bir kahve elde etmeniz mümkündür. 

Ayrıca en sık tercih edilen iki kahve filtresini karşılaştırdığımız “Kağıt Filtre ve Metal Filtre Arasındaki Farklar” içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Bez Kahve Filtresi

Bez kahve filtreleri defalarca yıkanıp kullanılabilen özellikleri ve düşük maliyetleriyle epey ekonomik bir tercih olarak öne çıkar. Ancak kahve demlendikten hemen sonra yıkanması ve dikkatli bir şekilde temizlenmesi hem ürünün ömrünü uzatmak hem de hijyen ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla diğer kahve filtresi çeşitlerine kıyasla biraz daha zahmetli bir kullanımı olduğu söylenebilir. Bu nedenle bez kahve filtresi, çok fazla kahve tüketmeyen kişiler için mali açıdan daha doğru bir tercih olabilir. 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]