KAHHVE.COM KÜLTÜR

KAHVEMİ NASIL ÖĞÜTMELİYİM?

Tarih: 22 February 2018 Yazar: enderakgul

Kahvemi Nasıl Öğütmeliyim? Kahvenizi doğru boyutta ve homojen öğütmek güzel bir kahve demlemek için yapmanız gereken en önemli işlerdendir. Eğer çok güzel bir yörenin kaliteli kahve çekirdeklerini yanlış bir öğütme boyutunda, homojen olmayan bir şekilde öğütürseniz hiç bir tat alamamanız çok olasıdır.

Evde iyi bir kahve demlemek; su sıcaklığı, kahve/su oranı, demleme süresi ve öğütme boyutunun dengeli bir şekilde ayarlanmasına bağlıdır.

Kahvenizi öğütürken yaptığınız ayar su ile çekirdeklerin etkileşim yüzey alanını arttırdığı için çok önemlidir. Eğer iri taneli (coarse) bir öğütme yaparsanız, ince (fine) öğütmeye göre kahvenizin su ile temas yüzey alanı düşecektir. Filtre kahve ya da espresso yöntemi ile kahve demliyorsanız kahve/su temas alanı küçüldükçe (coarse) kahve taneleri arası boşluk artacak dolayısıyla su kahvenin içinden daha hızlı geçecektir. Bu da bardağınızda aromatik ve ekşi tadların daha hakim olduğu bir kahve elde etmenize neden olur. Tam tersi şekilde eğer kahve/su temas alanı büyürse yani ince öğütme (fine) yaparsanız su kahvenizin içinden daha yavaş geçecek ve kahve/su etkileşim süresi artacak. Bu da daha çok bitter tatları ve yoğunluğu hissedeceğiniz bir kahve demlemenize olanak verecektir. Yazının başında kahvenin homojen olmasının da çok önemli olduğundan bahis etmiştik. Eğer kahvenizin içinde iri (coarse) ve ince (fine) taneli kahveler bir arada bulunursa hem ekşimsi hem bitterimsi tatları alacağınız için karaktersiz ve çamurumsu bir kahve içmiş olursunuz.

Kahvenizi öğütmek için temelde iki çeşit mekanizma vardır. Bıçaklı değirmenler ve dişli değirmen. Bıçaklı değirmenler ile yukarıda anlattığımız tane boyutu kontrolu ve homojen öğütme yapmak imkansız olduğu için bu değirmen çeşidini iyi bir kahve içmek isteyen kahve severlere tavsiye etmiyoruz. Dişli değirmenleri ise elektrikli ve manuel olarak sınıflayabiliriz.

En Popüler Elektrikli Dişli Değirmenler;

Baratza Encore

Hario Elektrikli Kahve Öğütücü

En Popüler El Değirmenleri;

Porlex

Hario Mini Mill Skerton

Handground

Sözen El Değirmeni 

Peki hangi öğütücüyü alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Elektrikli ve manuel değirmenlerin en büyük farkı hızdır. El değirmeninde 2 kişilik bir kahve için 24 gram kahve öğütmek yaklaşık 2 dakika sürer, elektrikli Öğütücü de ise 5 saniye. El değirmenlerinde hazne 25 – 60 gram kahve alabilirken, elektrikli öğütücüler de bu 250 grama kadar çıkabilmektedir. El değirmenlerinin elektrikliye göre avantajları ise, ucuzluğu, taşınabilirliği ve bakım yapmaya ihtiyaç duymamasıdır.

Demleme Ekipmanına Göre Kahve Öğütme Boyutu

Her kahve demleme ekipmanında demleme süresi ve filtrenin özelliği/geçirgenliği farklıdır. Bu iki parametreyi  de kahvemizi doğru boyutta öğüterek kontrol edebiliriz. Aşağıda farklı demleme ekipmanları için tavsiye edilen öğütme boyutlarını bulabilirsiniz. Ama her zaman dediğimiz gibi farklı parametreler deneyerek kendi sevdiğiniz kahve tadını bulmak elinizde. Afiyet olsun 🙂

TürkKahvesi      Powder
Espresso            SuperFine
MokaPot          Fine
Aeropress          Fine
Hario              Medium
KağıtFiltre         Medium
MetalFiltre        Medium
Syphon             Coarse
Chemex            Coarse
FrenchPress        Coarse
SoğukDemleme     Coarse

 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.