KAHHVE.COM KÜLTÜR

FİLTRE KAHVE MAKİNESİ NASIL KULLANILIR?

Tarih: 19 Nisan 2021 Yazar: Onur Oral

Evinizde kafe kalitesinde bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız, bunun en pratik yolu şüphesiz filtre kahve makinesi kullanarak kahve demlemektir. Bazı parçaları bulaşık makinesine atılıp kolayca temizlenebilen ve uzun yıllar kullanılabilecek dayanıklı ürünler olan bu makineler, aynı zamanda diğer pek çok ekipmana kıyasla oldukça ekonomik tercihlerdir. Sadece bu nedenle bile kahve demlemek için french press’ten sonra evlerde en sık kullanılan ikinci ekipmanın filtre kahve makinesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Eğer siz de evinize yeni bir makine aldıysanız ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, yalnızca birkaç adımda mükemmel bir kahve demlemenizi sağlayacak bu içeriğimiz tam size göre!

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı

Filtre kahve makinesini doğru bir şekilde kullanmak için nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunu anlamak önemlidir. Bu yüzden işe ‘filtre kahve makinesi nasıl çalışır?’ sorusunu cevaplamakla başlayalım. 

İlksel halleri 1800’lü yıllara dayanan filtre kahve makinesi, aslında filtre kağıdının keşfiyle gelişerek bugünkü halini almıştır. Geçmişten günümüze temelde aynı prensibi taşıyan modern makineler oldukça basit şekilde çalışır. Makine içinde iki ayrı hazne vardır. Birine filtre kağıdı yerleştirilirken diğerine kişi sayısına göre gereken su miktarı kadar su konulur. Rezistans yardımıyla ısıtılan su, filtre kağıdına yerleştirilen kahve tozları üzerine her yere eşit derecede ulaşacak şekilde yavaş yavaş akıtılarak kahve demlenir. Kısaca chemex kullanırken manuel olarak yapılan işi aslında kahve makinesi kendisi yapar. 

Chemex hakkında detaylı bilgi almak için ‘Chemex Nedir?’ yazımıza göz atabilirsiniz. 

Şimdi gelelim filtre kahve makinesini en doğru şekilde nasıl kullanabileceğinize… Sizler için bu işlemi dikkat etmeniz gerekenlerle birlikte aşağıda adım adım anlattık. Bu adımları takip ederek istediğiniz lezzette kahveyi pratik bir şekilde yapabilmeniz mümkün. 

  • Filtre kağıdını yerleştirin: Filtre kahve makineleri genellikle kendi filtre haznesine sahiptir. Filtre sepeti dediğimiz bu alan uzun ve sık kullanımda zamanla tıkanabilir. Bu nedenle makinenin ömrünü uzatmak için doğal ham maddelerle üretilmiş, güvenilir ve kaliteli bir filtre kağıdı kullanmanızda fayda var. Satın aldığınız filtre kağıdını elinizle hazırlayarak kolayca filtre sepeti içine yerleştirebilirsiniz. 
  • Kahvenizi ölçün ve filtre kağıdı içine dökün: İstediğiniz sertlik seviyesine ulaşmak için mutlaka her seferinde kullandığınız kahve oranını ölçüp not edin. En iyi sonucu aldığınızda (bu 1 kişi için ortalama 1 yemek kaşığı filtre kahve demektir), kahvenizi hep aynı ölçüde filtre kağıdına dökün. 
  • Suyu ölçün ve su haznesine boşaltın: Suyunuzun az ya da kahvenizin fazla gelmemesi için mutlaka her seferinde kullanacağınız fincan ile suyunuzu ölçün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta buharlaşma sürecini de hesaba katmaktır. Ölçtüğünüz su, içmek istediğiniz kahve oranından çok az daha fazla olmalıdır. 
  • Makineyi çalıştırın ve kahvenin demlenmesini bekleyin: Filtre kahve makinesi, 2 kişilik bir kahveyi ortalama 4 – 5 dakikada demler. İstediğiniz aromayı en iyi şekilde alabilmek için kahvenizin son damlasına kadar demlenmesini beklemelisiniz.  

Afiyet olsun!

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]