KAHHVE.COM KÜLTÜR

3. NESİL KAHVECİLİK İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Tarih: 21 Ağustos 2016 Yazar: Onur Oral

Bu yazımızda sizlere 3. Nesil Kahvecilik ile ilgili bilmeniz gerekenleri 10 maddede özetlemeye çalıştık.

 1. 1. ve 2. Dalga

  Nedir bu her yerde gördüğümüz 3. Dalga Kahve diyenlerdenseniz buyurun listemize göz atın. 3. Dalga Kahve Akımını anlamak için öncelikle kısaca 1. ve 2. dalgadan bahsedeyim.
  Kahhve.com olarak evinizde ve ofisinizde iyi bir kahve yapabilmek için gerekli olan her şeyi sizin için bir araya getirdik!
  HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA

  1. Dalga 1900′ lü yılların başında içilen şimdi de aşina olduğumuz Nescafe, Folgers vb. çözünebilir, su ile karıştırılıp içilen kahve anlayışını anlatıyor. 2. dalga ise 1960 ve sonrası Starbucks gibi zincirlerde espresso, latte, cappuccino gibi kahvelerin servis edilmesini, kahveden daha fazla keyif almayı ifade ediyor.

  1
 2. 3. Dalga


  Üçüncü Dalga Kahve Akımı ise özünde kahveye saygı duymayı, ona şarap, yemek, müzik gibi davranmayı temsil ediyor. Kahvenin hangi ülkeden geldiğiyle birlikte hangi çiftlikten geldiğini, hangi parametreler ile üretildiğini, nasıl kavrulduğunu ve en iyi aroma ve tadı alabilmek adına nasıl demlendiğini bilmek 3. Dalga Kahve akımını anlamak için çok önemli.
  2
 3. Arabica ve Robusta


  Kahveler temelde 2 sınıfa ayrılır; Arabica ve Robusta. Arabica çekirdeklerde kafein oranı %1-2 Robusta da %4-5 aralığındadır. Arabica kahveler daha yumuşak ve aromatik bir kahve sunarken Robusta ise daha acımsı ve sindirimi zor bir tad sunar. Dolayısıyla kaliteli ve 3. Dalga kahve akımında Arabica kahveler kullanılmaktadır. Kıtalarına göre Afrika kahveleri Turunçgiller tadı, Güney Amerika kahveleri kuşburnu, kırmızı elma ve üzüm, Asya kahveleri, çikolata ve toprak, Orta Amerika kahveleri ise baharat tatları ihtiva ederler.
 4. Kavurma


  Kahve çekirdekleri mikro ölçeklerde çekirdeğin yapısını çok iyi bilen kavurucular tarafından kavrulmalı. Kavrulmuş kahveler demlenmeden hemen önce öğütülmeli. İstanbul’ da en taze kavuruculara örnek olarak Coffee Sapiens, Coffee Nutz ve Drip Coffeeİst‘i verebiliriz.
  3
 5. Öğütme


  Kahvenizi demlemeden hemen önce öğütürseniz en güzel aromayı ve lezzeti alırsınız. Çünkü öğütülmüş kahve  hava ile temasa girdikçe aroması kaybolur ve zamanla tadını kaybeder. Kahvenizi 3. Dalga Kahve ekipmanlarının başında gelen Chemex için iri taneli, Hario V60 Dripper için orta taneli, Aeropress için iri taneli, MokaPot için ise ince taneli olarak öğütmeniz gerekiyor.
  4
 6. Öğütücüler


  Öğütücü olarak Sözen veya Hario marka bir el değirmeni ya da Delonghi veya Baratza marka bir elektrikli değirmene ihtiyacınız var. Burada dikkat etmeniz gereken öğütücünün bıçaklı değil değirmen yapısında olması ve kahvenizi homojen bir şekilde öğütebilmesidir.
 7. Chemex


  Chemex hem şık hem de pratik bir 3. Dalga Kahve ekipmanıdır. Saf, yumuşak kolay içimli bir kahve sunar. 10 gram iri taneli kahve ile 1 su bardağı su kullanarak kahvenizi demleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kahvenin üstüne biraz sıcak su ilave edip 30 sn. demlemeye bırakmak ardından tüm suyu yavaş yavaş dairesel hareketler ile kahve çekirdeklerinin üstüne dökmek.
  5
 8. Moka Pot


  Moka Pot, yoğun lezzet arayanlar için ideal bir İtalyan kahve demleme ekipmanı. Türkiyede Türk kahvesi cezvesi ne ise İtalyanlarda da Moka Pot o. 🙂 İnce öğütülmüş kahveyi haznesine koyuyoruz. Soğuk su ile 2 3 dakika kahvemizi pişiriyoruz. Ve kahvemiz hazır.
  6

 9. Aeropress


  Aeropress de 3. Dalga kahve ekipmanlarının sembollerinden birisi. Basınç ile kahvemizi demliyoruz böylece espressoya yakın bir lezzet ve  aroma elde ediyoruz. 15 gram kahve ile bir su bardağı sıcak su kullanarak demleme yapılır. Kahveniz iri taneli çekilmiş olmalı. Kahve çekirdekleri ile az miktarda su ilk etapta 2 dk karıştırılır. Ardından pompa ileri ittirilir ve kahveniz hazır.
 10. Hario


  Hario V60 Dripper Dünyanın en çok kahve içen ülkelerinden Japonya’ nın biz kahveseverlere armağanıdır. 15 gr kahve ile 1 su bardağı sıcak su kullanıyoruz. Kahvenizi hem hızlı hem lezzetli hem de 3. Dalga Kahve akımına uygun istiyorsanız bu ekipmanı kullanabilirsiniz. 🙂

  7

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.