KRUVE KAHVE ELEĞİ

Tarih: 23 May 2018 Yazar: enderakgul

Kruve Kahve Eleği nitelikli ve iyi bir bardak kahve için gereken ekipmanlardan biridir. Daha önceki blog yazılarımızda da belirttiğimiz gibi iyi bir bardak kahve demleyebilmek için; kaliteli su, taze kahve, partikül boyutu kontrollü bir öğütme, demleme metodu başta olmak üzere birçok parametre vardır. Her kahvesever bu enstrümanlar ile oynayarak kendi mükemmel kahvesini demleyebilir. Bu yazımızda Kruve Kahve Eleğini nasıl kullanabileceğinizi ve kahvenizin tad/aromasına ne gibi etkileri olacağını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan aşağıdaki fotoğraftan SCAE’ min belirlediği öğütme standartlarına göz atabilirsiniz.

Kruve Kahve Eleği Nedir?

Kruve markası mottosunu “Herkes öğütücüsünü mükemmelleştirmeye çalıştı ama biz öğütmeyi mükemmelleştirdik.” olarak belirlemiş.

Kruve; 2 Sifter, 6 Sifter ve 12 Sifter olmak üzere üç farklı modeli ile öğütülmüş kahvenizin partikül boyutunu daha homojen/birbirine yakın hale getiren dolayısıyla da daha berrak ve kaliteli bir kahve demlemenizi sağlayan bir kahve eleğidir.Kruve ile özet olarak iki farklı mikrona sahip elek kullanarak bir dakika içerisinde ince ve kalın taneleri kahvenizden ayırabilir ve arzuladığınız tane boyutuna sahip öğütülmüş kahve elde edebilirsiniz.

Kruve Kahve Eleği Kimler İçin Uygundur?

Kruve kahve tutkusunu bir adım ileri taşımak isteyen kahve meraklıları için uygundur. İyi bir bardak kahve için çekirdeklerini, suyunu, öğütücüsünü değiştiren ama yine de daha fazlasını arayan bir kahvesever Kruve’ yi kullanmaktan keyif alacaktır. Orta seviye ya da pahalı bir öğütücü ne olursa olsun size mükemmel tane boyutunda/aralığında kahve öğütemez. Eğer günlük kahve tadını optimize etmek isteyenlerdenseniz Kruve Kahve Elekleri ile standartlarınızı yukarı çekebilirsiniz.

Teknik Özellikler

Kruve üç farklı modele ve iki farklı renge sahiptir. Modeller arası tek farlılık kutu içinden çıkan elek sayısıdır. Tüm modellerde gıda ile temasa uygun aluminyum üç tabaka ve bambudan yapılmış şık kapak vardır. Kutu ölçüleri 19X17X8 cm, ağırlığı ise yaklaşık 700 gramdır.

Kruve modelleri aşağıdaki gibidir;

  • Sifter 2              ( 2 elek, 400um ve 800um)
  • Sifter 6              (6 elek, 200um, 300um, 400um, 600um, 800um, 1000um)
  • Sifter 12            (12 elek, 200um, 250um, 300um, 350um, 400um, 500um, 600um, 700um, 800um, 900um, 1000um, 1100um)

Sifter 12 oniki farklı boyutta eleği ve elek koyma standı ile en profesyonel modeli diyebiliriz.

Sifter 6  her demleme metoduna uygun elekleri ve uygun fiyatı ile en çok tercih edilen modelidir.

Sadece drip metodu ile demleme yapıyorsanız Sifter 2 sizin için en uygun modeldir

Ayrıca Sifter 2 ve Sifter 6 modelini tercih edenler hariçten satılan eleklerden alarak setlerini çoğaltabilirler.

Kruve Kahve Eleği Nasıl Kullanılır? 

Fotoğrafta Kruve’ min her demeleme metodu için tavsiye ettiği mikron aralıklarını bulabilirsiniz.

Bir örnek ile kullanımı açıklayalım. Eğer Aeropress ile demleme yapacaksanız 500 ve 900 mikron elekleri kullanmanız gerekiyor. Öncelikle ince (500 mikron) eleği yerleştiriyoruz, üst kısma da kalın (900 mikron eleği yerleştiriyoruz. Buradaki amaç 500-900 arası öğütülmüş kahveyi elde etmek.

 

 

En üst kısma da öğütülmüş kahvemizi koyuyor ve kapağı kapatıyoruz. Yaklaşık bir dakikalık sallamadan sonra kapağı açıyoruz en alt kısımda 500 mikron altı taneler en üst kısımda ise 900 mikron üstü taneler kalıyor. Arzuladığımız 500-900 mikron arası öğütülmüş kahve ise orta kısımda kalıyor.

 

Kruve ile Öğütücü Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle öğütücümüzün ayarını French Press için uygun, Coarse’ a denk gelen ayara getirelim. Kruvemizin tabanına 600 mikron, orta kısma ise 1000 mikron eleğimizi takalım. 10 gram çekirdek kahveyi Coarse’ a denk gelen ayarda öğütelim ve Kruve’ ye koyup 60 saniye boyunca sallayalım. En alt kısımda kalan ince ve en üst kısımda kalan kalın öğütülmüş kahveleri tartalım. İkisinin gramajı da eşit olana dek makinemizi azar azar ayarını incelterek aynı şekilde deneme yapmaya devam edelim.