150 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO!

FRENCH PRESS ÇEŞİTLERİ

23 adet ürün bulundu.

French Press Nedir?


French Press metal bir filtreye sahip, tam daldırma (full immersion) ile kahve demleyen bir ekipmandır. Kağıt ile filtreleme başta olmak üzere diğer yöntemlerin aksine French Press ile yaptığınız demlemede metal filtre kahve içindeki yağları daha çok geçirecektir. Bu da tam daldırma (full immersion) yöntemi ile demleyeceğiniz kahveden yoğun gövde, hafif doku ve biraz da kahve tortusu almanıza sebep olacaktır. Yani eğer kahve tortusu ve ağızda az da olsa kalan pütürlü bir doku istemiyorsanız French Press size göre değil diyebiliriz. Eğer kahvenizi yoğun ve aromatik olarak tüketmekten keyif alıyorsanız French Press ile demleme yapmanızı önerebiliriz.

French Press Tarihi


Günümüzdeki dizaynına en yakın French Press tasarımının patenti 1929 yılında Attilio Calimani ve Giulio Moneta tarafından İtalya'da alınmıştır. Günümüzde kullanılan versiyon ise 1958 yılında Fransa'da Faliero Bondanini tarafından "Chambord" ismiyle tescillenmiştir. Chambord farklı ülkelerde pazara "La Cafetiére Classic" ismiyle de giriş yapmıştır. Sonrasında Danimarka'lı Bodum tarafından Chambord isminin kullanım haklarını ve fabrikasını satın almış ve tüm dünyada popüler olmasına büyük katkıda bulunmuştur. Günümüzde French Press' in İtalyanlar tarafından mı Fransızlar tarafından mı bulunduğu hala muallaktır. Günümüzde French Press hala kahve demlemenin en pratik ve lezzetli yöntemlerinden biridir.

French Press ile Demleme?


French Press ile demleme yapacağınız çekirdeği kalın ayarda öğütmelisiniz. French Press metal filtresi kağıt filtre kadar tutucu olmadığı için partikülleri geçirmeye meyillidir. Bundan dolayı kahvenizi iri öğütüp metal filtrenin tüm kahveyi kolayca filtrelemesini sağlamanız gerekir. Kahvenizi öğütürken bıçaklı değirmenler yerine seramik sistemli el değirmenleri ya da metal yüzeyli profesyonel otomatik değirmenler kullanmalısınız. Kahve su oran için 1:16 alabilirsiniz. Yani 12 gram (yaklaşık bir yemek kaşığı) iri öğütülmüş kahve ile 200 ml. (yaklaşık bir su bardağı) sıcak su kullanabilirsiniz. 100 derece kaynamış suyu bir süre bekletip 95 dereceye inmesini beklemek kahvenizin yanmaması için önemlidir. Zaman olarak ise 4 dakika beklemeniz idealdir. Süre, sıcaklık ve oranlarla belirli sınırlarda kalmak suretiyle değişiklik yaparak kendi sevdiğiniz kahveyi bulabilirsiniz.

French Press ile Demleme İpuçları


- Eğer Press'i aşağıya ittirmekte zorlanıyorsanız kahvenizi çok ince öğütmüş olabilirsiniz. Eğer Press'i kolayca aşağıya bastırabiliyorsanız da kahvenizi çok kalın öğütmüş olabilirsiniz.
- French Press ile yaptığınız kahveyi demlemesi biter bitmez kupanıza almanız gerekir. Çünkü kahve French Press içinde kaldığı sürece demlenmeye devam edecektir ve acı bir tat oluşacaktır.
- French Press ile kahve demledikten hemen sonra filtre kısmını bol su ile yıkamalısınız aksi takdirde metal arasına kaçan kahve tortusu kuruyup bir sonraki demlemenizin tadını bozacaktır.
Size ulaştırdığımız kahvelerimiz ile bugüne kadar
4,846,988
kupa kahve demlendi.
KAHVENİN GÜVENİLİR ADRESİ

BLOG

Kahhveyle ilgili haberler,
bilgiler, teknikler, gelişmeler...

İLK SİZ HABERDAR OLUN

Kahveyi o kadar seviyoruz ki, her geçen gün yepyeni bir kahveyi ve ekipmanı ürün ailemize ekliyor, kahveyle ilgili güncel gelişmeleri keyifle araştırıyoruz. Sizi de haberdar etmemizi isterseniz e-bültenimize üye olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.X