KAHHVE.COM KÜLTÜR

FİLTRE KAHVE İLE GRANÜL KAHVE ARASINDAKİ FARKLAR

Tarih: 4 Mayıs 2021 Yazar: Onur Oral

Yakın tarihe baktığımızda kültürümüzün önemli bir parçası olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz kahve, o kadar farklı tüketim alternatiflerine sahiptir ki; insanların birbirleriyle karıştırdıkları formları olması kaçınılmazdır. Bunlardan ayrımı en çok merak edilen iki tür ise filtre kahve ve granül kahvedir. Bu yazımızda ikisi arasındaki farkı anlamanızı ve seçiminizi yapmanızı sağlayacağız!

Üretim Şekli

Filtre kahve, toplanan kahve çekirdeklerinin uygun bir makine yardımıyla belli bir incelikte öğütülmesi ile elde edilir. Granül kahve ya da bilinen diğer adıyla hazır kahve ise kahve çekirdeklerinin toplanıp toz haline getirilmesinden sonra çeşitli kurutma yöntemleriyle kristalleştirilerek oluşturulur. Dolayısıyla üretim şeklini, en temel filtre kahve – granül kahve farkı olarak kabul edebiliriz. Filtre kahve, kahvenin tüketilebilecek en doğal formuyla içecek haline gelir ve bu sırada açığa çıkan telve, içecekle birlikte tüketilmez. Granül kahve ise ısıtma, dondurma, sıkıştırma gibi birçok aşamadan geçerek telvesiyle birlikte tüketilen bir forma dönüşür. Bu durumda eğer çok fazla kahve tüketiyor ve bunu sağlıklı yoldan yapmak istiyorsanız, filtre kahveyi tercih etmenizi önerebiliriz. 

Her iki kahve çeşidi için detaylı bilgi almak için ‘Filtre Kahve Nedir?’ ve ‘Granül Kahve Nedir? içeriklerimize göz atabilirsiniz. 

Pişirme Metodu

Filtre kahve temelde demlenerek elde edilen bir kahve çeşididir. Farklı yöntemlerin kullanıldığı demlenme sürecinde, pek çok ekipman kullanılır. Örneğin french press ile demleme yönteminde filtre kahvenin üzerine sıcak su eklenip 5 – 6 dakika kadar beklenir. Moka pot ile demlenirken buhar haline gelen su, kahve tozlarından geçerek içecek haline gelir. Kahve makinesi ise bu içeceği filtre kağıdına konulan kahve tozlarının üzerine yavaş yavaş su damlatarak demler. Granül kahvede ise bu aşamaların hiçbiri yoktur; bir bardağa konulan sıkıştırılmış kahve kristalleri üzerine sıcak su ekleyip karıştırmak yeterlidir. Bu nedenle pişirme yöntemi, bir diğer filtre kahve – granül kahve farkını oluşturur. Eğer kahve tüketiminde pratiklik arıyorsanız; ekipman, zaman ve sabır isteyen filtre kahveye kıyasla sizin tercihiniz granül kahveden yana olmalı. Ama unutmayın ki filtre kahveden alacağınız lezzet hazır kahve ile aynı olmayacaktır. 

Kahhve.com olarak evinizde ve ofisinizde iyi bir kahve yapabilmek için gerekli olan her şeyi sizin için bir araya getirdik!
HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA

Kafein Miktarı

Kahvenin bu kadar faydalı bir içecek haline gelmesi ve böylesine çok tüketilmesinin nedenlerinden biri, yüksek oranda kafein içeriğine sahip olmasıdır. Bu da şaşılacak biçimde filtre kahve ile granül kahve arasındaki farklardan biridir. Çünkü 1 fincan granül kahve, ortalama 60 – 80 mg kafein içerir. Öte yandan taze çekilip öğütülmüş ve demlenmiş 1 fincan filtre kahve, yaklaşık 90 mg ila 120 mg aralığında bir kafein oranına sahiptir. Bu da aslında bize, iki kahveden birinin tercih edilebilmesi için en önemli kriteri verir. Eğer daha fazla kafein tüketmek istiyorsanız filtre kahveyi tercih etmeli, kafein toleransınız yüksekse granül kahve içmelisiniz. 

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN