Kahve Keyfin
bir tık uzağında
HEMEN KEŞFET
KAHHVE.COM KÜLTÜR

FİLTRE KAHVE ÇEKİRDEĞİ NASIL OLMALI?

filtre-kahve-çekirdeği

Tarih: 6 Haziran 2022 Yazar: Onur Oral

İyi bir damak hafızanız ya da güçlü bir koku duyunuz varsa, içtiğiniz hemen her kahvenin farklı bir lezzete sahip olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Aralarında dünyanın birçok ülkesinde yetişmiş sadece ilgili yörenin çekirdekleri veya bunların belli oranlarda birbirine karıştırılmış blend’lerini, farklı kahve çeşitlerinde denemiş olabilirsiniz. Peki neden bu çekirdeklerin bazılarının size mükemmel geldiği, bazılarının ise belki bir daha hiç içmek istemeyeceğiniz şekilde fark yarattığını hiç düşündünüz mü? Biz bu yazımızda filtre kahvenin lezzetinde gizli olan çekirdek detayını sizin için inceledik. Gelin birlikte “Filtre kahve yapımında hangi çekirdekler kullanılır?” sorusuna yanıt arayalım!

Hangi Çekirdekler Filtre Kahve Yapımına Uygundur?

Temelde demleme yöntemlerine göre sınıflandırabileceğimiz kahve çeşitleri, tat notaları ve sertlik derecelerine göre bazı demleme çeşitlerinin diğerlerine kıyasla daha iyi sonuç verdiği bir çizgiye sahiptir. Bu da aslında bizi doğrudan damak tadına yönlendirir. Çoğu zaman deneme yanılma yoluyla doğru lezzetin bulunduğu demleme yöntemleri arasında filtre kahve de damak tadına göre şekillenen özelliğe sahiptir. Dolayısıyla filtre kahve için özel olarak üretilmiş ya da daha lezzetli olacağı iddiasıyla önerilen bir çekirdek yoktur. Bu tamamen sizin filtre kahve demlemede kullanacağınız french press, kahve makinesi, chemex gibi kahve demleme ekipmanlarına bağlı olarak farklı lezzetlere ulaşarak karar verebileceğiniz bir şeydir. Dilediğiniz kahve çekirdeği ve kahve demleme yöntemini kullanarak filtre kahve elde edebilir ve hangisinin sizin için en iyisi – en lezzetlisi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Filtre Kahve Çekirdeği Neye Göre Seçilir?

Kahve ağacı, yetiştiği coğrafi ortama göre farklı lezzetlere ve karakteristik notalara sahip olan bir bitkidir. Dünya genelinde Robusta ve Arabica olmak üzere iki temel çekirdek türü olduğunu bilsek de aslında her yöresel kahvenin biricik olduğunu söyleyebiliriz. Bu da bizi yine damak tadına götürür. Bazı kahve severler meyvemsi tatlara sahip olan yumuşak kahvelerden hoşlanırken bazıları için kahve, sert ve baharat notalarına sahip olmalıdır. Bu nedenle filtre kahve çekirdeği seçiminde hangi lezzetin sizin damak tadınızı tam olarak karşıladığını anlamanız ve seçiminizi buna göre yapmanız gerekir.

Kahhve.com olarak evinizde ve ofisinizde iyi bir kahve yapabilmek için gerekli olan her şeyi sizin için bir araya getirdik!
HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

ALIŞVERİŞE BAŞLA

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

[prisna-google-website-translator]