KAHHVE.COM KÜLTÜR

KAHVE ÇEKİRDEĞİ NASIL SEÇİLİR?

Tarih: 21 January 2019 Yazar: Onur Oral

Bu yazıda sizlere kahve çekirdeğiniz nasıl seçeceğinizi anlatmaya çalışacağız.

İçerik Etiketi

Kahve paketinin üzerinde içeriği ile ilgili detaylı bilgi olması iyidir. Ucuz ve ekonomik kahvelerin üzerinde genellikle kahvenin nereden geldiği, ne zaman kavrulduğu, Arabica/Robusta oranı vs. bilgi bulunmaz.

Kahhve.com olarak evinizde ve ofisinizde iyi bir kahve yapabilmek için gerekli olan her şeyi sizin için bir araya getirdik!
HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA

Kavurma Tarihi

Kahve kavurulduktan yaklaşık 10 gün sonra en iyi lezzetini yakalar. Kavrulmuş kahve 1.5 – 2 ay içerisinde de tüketilmelidir. Kahvenizi satın alırken kavrulma tarihinin bu aralıklarda olmasına dikkat edin.

Etik Etiketi

Kahveniz üzerinde Fair Trade, 100% Organik, Rain Forest Alliance benzeri etik bir etiket olması önemlidir. Bu etiketler hem kahvenizin üretiminde ilave bir kimyasal kullanılmadığını hem de doğal döngüye saygı gösterdiğini anlatır. Fair Trade vb. sertifikalar ise üreticinin aracılar tarafından ezilmediğini, kahvenin doğrudan üreticiden ithal edildiğini gösterir.

Bölge

Kahve tadı yetiştiği tarla ve bölgelere göre çok çeşitlilik gösterir ama genel olarak kahvenin yetiştirildiği kıtalar göre tatları aşağıdaki gibidir.

Orta/Güney Amerika kahveleri en bilindik kahve aromasına sahiptir. Bitter ve fındıkımsı tatlar ön plandadır.

Afrika/Arabistan kahveleri daha hafif ve meyvemsi tatlara sahiplerdir.

Asya kahveleri yoğun bitter ve toprakımsı tatlara sahiptir. Ayrıca genel olarak tüm kahvelerden daha zengin aromalara sahiptirler.

Aromalı

Eğer düzenli kahve içmiyorsanız aromalı kahveleri deneyebilirsiniz. Fındık, vanilya, çikolata ne çok tercih edilen aromalardır. Bu tatlar kahveye kavrulma esnasında şurup ile verilmektedir.

Az Kavrulmuş – (Light Roast)

Eğer asiditesi yüksek amiyane tabirle ekşimsi kahveleri seviyorsanız genel olarak az kavrulmuş kahveleri tercih etmeniz gerekir. Kahve kavruldukça rengi koyulaşır dolayısıyla çekirdekler ne kadar açık kahverengi ise o kadar az kavrulmuş diyebiliriz.

Orta Kavrulmuş – (Medium Roast)

Eğer aroması yüksek, single origin kahveler tercih ediyorsanız orta kavrulmuş seçenek ile en iyi demlemeyi yapabilirsiniz. Yüksek aromalı bir Kolombiya ya da Kenya çekirdeğini az kavrulduğu zaman aromaları ortaya çıkaramazsınız, çok kavrulduğunda ise yanmasına sebep olursunuz.

Koyu Kavrulmuş – (Dark Roast)

Eğer tatlıdan ziyade bitter tatları tercih ediyorsanız koyu kavrulmuş kahveler ile demleme yapabilirsiniz. Koyu kavurma kahve çekirdeğindeki tüm aromaları öldürdüğü için az aromalı ve bitter acılığında bir kahve demlemiş olursunuz.

Harman Kahveler – (Blend)

Tek yöreden gelmiş single origin kahvelerden çok farklı tatlar alabilirsiniz. Eğer kahvenizi süt veya süt köpüğü ekleyerek içmeyi tercih ediyorsanız harman kahveleri kullanabilirsiniz.

BİZ KİMİZ

Kahveye dair her şeyi bir arada bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz online satış platformu

Alışverişe Başla

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

Kahve hakkında paylaştığımız bilgilerden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ TAKİP EDİN @ Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.