75TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO!

KAPSÜL KAHVE ÇEŞİTLERİ

Taze ve kaliteli kahve çekirdeklerini bulabileceğiniz Türkiyenin en büyük online kahve mağazası.

Filtrele

Kapsül Kahve Nedir?

2018 yılınca yaklaşık 59 milyar adet kapsül kahve üretilmiştir. Aynı yıl kapsül kahve pazarı 1.3 milyar dolar olarak değerlenmiştir. Kapsül kahvelerin mucidi ve en popüler markası Nespresso firması tek başına senede 14 milyar adet kapsül kahve üretmektedir. Günümüzde bir çok işyeri, ev ve hurma restoranlarda bile kapsül kahvesiz bir hayat düşünmek oldukça zor.

Nespresso Tarihi

Kahve kapsülü pazarı 1986 yılında İsviçreli Nestle firmasının Nespresso markasını çıkarması ile oluşmaya başladı. Nespresso' nun mucidi mühendis Eric Favre İtalya'da baristaların kahve miktarı, tamperleme ve su sıcaklığını sürekli değiştirmelerini takıntı haline getirmişti. Sabit ayarlarla, standart bir espresso demlenebilmesinin yollarını arıyordu. 1975 - 1986 yılları arasında Eric Favre' bin uzun süren gözlemleri ve denemeleri sonucunda Nespresso' nun ilk prototiplerini ortaya çıkardı. 4 farklı kapsül çeşidi ile İsviçre ve Japonya'da ofis kullanımı için piyasaya çıkan Nespresso pek ilgi görmedi. 1988 yılında pazarlama stratejisini değiştiren Nespresso ofis kullanıcılarından ev kullanıcılarına yöneldi. Fiyatlarını 50% arttırdı ve insanların kendini önemli bir topluluğun parçası gibi hissetmesini sağlamak için Nespresso Club fikrini benimsedi. 2006 yılında Nespresso global cirosu 500 milyon Poundu geçti.

Kapsül Kahve Pazarı

2012 yılında Nespresso Kapsül patent süresinin dolması ile birçok farklı firma da pazara girmeye başladı. suanda dünyada yaklaşık 400 farklı kapsül üreticisi marka olduğu öngörülüyor. Bunlardan biri hepimizin aşina olduğu Starbucks. Global pazarda bir kapsül kahvenin satış fiyatı 0.7 Usd - 1.2 Usd arası değişiyor. Bu rakam da hala coffeeshoplardaki ortalama espresso fiyatından düşük seviyede. Kapsülün fiyatının kafelerdeki espresssodan hala ucuz olmasının en büyük sebebi içindeki kahve miktarıdır. Kafede barista bir shot espresso için 18-21 gram arası kahve kullanırken, kapsül kahvede 5-6 gram kahve kullanılıyor. Kahve kapsülü pazarı Nitelikli kahve kültürünün gelişmesi ile birlikte tahmin edilenin aksine daha da büyüdü. Nitelikli kahve üreticileri de birer birer kendi lokal kapsül markalarını oluşturmaya ve nitelikli kahvelerini kahve kapsüllerine sokmaya başladılar.

Kapsül Kahve ve Sürdürülebilirlik

Tek kullanımlık kapsül kahvelerin bu kadar yaygın şekilde pazarda kullanılması çevre duyarlılarının dikkatini çekmeye başladı. 2018 yılında yaklaşık 56 milyar kapsülün toprağa atık olarak döndüğü bunların yalnızda 5%' sinin geri dönüştürülebildiği saptandı. Kapsül kahvenin mucidi Nespresso firması 2020 yılında 100% kapsül geri dönüşümünü kendine hedef olarak belirledi ama maalesef bugün belirlediği orandan çok uzakta. Yine de tüm bu çevre sorunlarına karşın kapsül kahveye olan ilgi devam ediyor ver artıyor. insanlar kafelerde içtiği lezzetli kahveleri evde de pratik bir şekilde demleyebilmenin keyfini yaşamak istiyor.

Türkiye'de Kapsül Kahve Makineleri

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan iki çeşit kapsül kahve makinesi mevcut. Bunlardan ilki ve pazarın 70% hakimi olduğu tahmin edilen Nespresso, diğeri ise Alman Tchibo markası. Eğer bir Nespresso makinesi sahibiyseniz kahve çeşidi bulma kolaylığı açısından çok şanslısınız hem Nespresso'nun kendi kapsülleri hem de onlarca farklı firma Nespresso markasına özel kapsüller üretmektedir. Tchibo marka makine sahipleri için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Tchibo marka kapsül makinelerine sadece Tchibo marka kapsüller uyum göstermektedir. Bu da sizi bir nevi Tchibo'ya bağımlı hale getirmektedir. Eğer ortalama üstü bir espresso içmek istiyor ama kahve seçme, öğütme, hazırlama ve temizleme gibi meşakkatli işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız siz de bir kahve kapsül makinesi edinebilirsiniz.
Size ulaştırdığımız kahvelerimiz ile bugüne kadar
4,461,488
kupa kahve demlendi.
KAHVENİN GÜVENİLİR ADRESİ

BLOG

Kahhveyle ilgili haberler,
bilgiler, teknikler, gelişmeler...

İLK SİZ HABERDAR OLUN

Kahveyi o kadar seviyoruz ki, her geçen gün yepyeni bir kahveyi ve ekipmanı ürün ailemize ekliyor, kahveyle ilgili güncel gelişmeleri keyifle araştırıyoruz. Sizi de haberdar etmemizi isterseniz e-bültenimize üye olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.X