150 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO!

BARİSTA EKİPMANLARI

40 adet ürün bulundu.

Rekrow Mikro Ocak
MIKRO OCAK
REKROW
(0)
519.99 TL
“Barista”, İngilizce karşılığı “Bartender” olan İtalyancadan türemiş bir sözcüktür. “Bar” sözcüğüne profesyonellik belirten “-ist” ekinin gelmesiyle oluşan sözcük, her iki cinsiyet için de kullanılıyor. Sözcüğün İtalyanca anlamı “alkollü ve alkolsüz her çeşit içeceği hazırlayan kişi” dir. Dünyada “bartender” dendiğinde aklımıza barmenlerin gelmesinin sebebi ise “barista” sözcüğünün zaman içinde spesifik olarak kahve ve kahve ürünlerini hazırlayan ve servis eden kişiler için kullanılmaya başlaması. Barista sözcüğü genel anlamda “espresso bazlı kahveler başta olmak üzere tüm içecekleri hazırlayabilen, kahvenin çekirdek halinden kupaya kadar olan yolculuğuna hakim, tezgah arkasındaki tüm işleyişi bilen kişi” anlamında kullanılıyor.
İyi bir barista kullandığı kahve çekirdeğinin hangi bölgeden geldiğini, nasıl kavrulduğunu, nasıl demleneceğini çok iyi bilir. Espresso makinesi ve öğütücüsünün nasıl çalıştığını ve bakımının nasıl yapılması gerektiğine hakimdir. Bunlarla beraber barista tezgah arkasında kahve dışı içeceklerin ve atıştırmalıkların servisi ve sunumunda da uzman olmalıdır.
Günümüzde zincir kahve dükkanları ve butik kahvecilerin artması ile hepimiz barista kavramı ile daha çok karşılaşmaya başladık. Barista denince ilk aklımıza gelen şey muhtemelen görsel olarak güzel bir latte olacaktır, ama yukarıda da özetlemeye çalıştığımız üzere barista güzel bir latteden çok daha fazlasını biliyor olmalıdır.
Gittiğiniz kafelerin kalitesini ve müşterisine verdiği önemi anlamak istiyorsanız baristasıyla ufak bir sohbet gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Eğer barista kahve çekirdeğinin ne zaman/nasıl kavrulduğu, aromaları, Espresso makinesi dışında demlendiğinde nasıl tatlar vereceği ile ilgili bilgi verebiliyorsa o kafeye rahatça tekrar gidebilirsiniz.
İyi bir Barista'nın ya da Barista adayının ihtiyacı olan başlıca ürünler: temizlik deterjanları (Puly Caff), tamper, ölçü bardağı, tamper matı, süt potu, temizlik fırçası ve tartılardır. Bir barista bu ürünleri ne kadar kaliteli olarak kullanırsa yaptığı iş de o kadar kaliteli olacaktır.
Size ulaştırdığımız kahvelerimiz ile bugüne kadar
4,846,988
kupa kahve demlendi.
KAHVENİN GÜVENİLİR ADRESİ

BLOG

Kahhveyle ilgili haberler,
bilgiler, teknikler, gelişmeler...

İLK SİZ HABERDAR OLUN

Kahveyi o kadar seviyoruz ki, her geçen gün yepyeni bir kahveyi ve ekipmanı ürün ailemize ekliyor, kahveyle ilgili güncel gelişmeleri keyifle araştırıyoruz. Sizi de haberdar etmemizi isterseniz e-bültenimize üye olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.X